Erişilebilirlik

Felluce'ye Operasyon Hazırlığı - 2004-11-06


Irak'taki Amerikan kuvvetleri Felluce çevresindeki çemberi daraltırken kentteki bazı hedeflere yeni hava saldırıları düzenlendi. Irak Geçici Başbakanı İyad Allavi de kentte kontrolu yeniden ele geçirmek için her an askeri harekata girişilebileceğini söyledi. Felluce çevresindeki Amerikan ve Irak kuvvetlerinin kente girmek için emir beklediği bildirildi.

Amerikan deniz piyadelerinin öncülük ettiği çok uluslu güç, sekiz aydır isyancıların kontrolunda olan Felluce çevresinde mevzilenmiş bulunuyor.

Amerikan Deniz Piyade Binbaşısı Francis Piccoli, Felluce yakınında kurulan karargahta Amerika'nın Sesi'ne yaptığı açıklamada şu anda direnişçilerle müzakere yapılmadığını ve kenti Irak hükümeti tarafından kontrol altına almanın, topyekun bir askeri harekat düzenlenmeden mümkün olacağına inanmadığını söyledi. Piccoli, Bağdat'tan emir aldıkları anda 35,000 koalisyon ve Irak askerinin Felluce'ye gireceğini bildirdi. Amerikalı binbaşı, bunun Felluce'deki her türlü direnişi ezmeye yetecek büyüklükte bir kuvvet olduğunu söyledi.

Bu arada Irak Geçici Başbakanı İyad Allavi, Brüksel'de yaptığı açıklamada Felluce'de askeri harekatın her an başlayabileceğini bildirdi.

"Barışçı bir çözüm için fırsat kaçıyor" diyen Allavi, Felluce sakinlerinin çoğunun kenti terkettiğini, direnişçi ve teröristlerin ise kentte eyleme devam ettiğini söyledi.

Bu arada Felluce çevresindeki Amerikan deniz piyadeleri, terörist zanlılarından bazılarının askeri kuşatmaya rağmen kaçmayı başardığını söylüyor. Ürdünlü terörist Ebu Musab el Zarkavi'nin kaçanlar arasında olup olmadığı bilinmiyor. Direnişçilerin Felluce çevresindeki Amerikan kuvvetlerine sürekli olarak ateş açtığı bildirilirken kentteki şüpheli hedefler Amerikan uçakları tarafından bombalanıyor.

Irak'ın birçok yerinde seçmenler Ocak ayındaki seçim için kayıtlarını yaptırırken Amerikan askeri yetkilileri Felluce'de seçim için güvenli bir ortam yaratmaya kararlı olduklarını söylüyor.

Ancak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan Felluce'de çarpışmaya girişilmesinin, Irak halkı arasında tepkiye yolaçacağı ve seçimi tehlikeye sokacağı konusunda uyarıda bulunndu.

XS
SM
MD
LG