Erişilebilirlik

Amerika'da Seçim Mücadelesi Sürüyor - 2004-11-03


Amerika’da dün yapılan başkanlık seçimleri, beklenildiği gibi çekişmeli bir mücadeleye sahne oldu. Oy sayım işlemleri henüz tamamlanmamakla birlikte Başkan Bush yarışı önde götürüyor.

Alınan ilk sonuçlara göre Başkan oyların yüzde 51’ini alırken, rakibi Demokrat John Kerry yüzde 48 oranında oy topladı.

Başkan, ilk belirlemelere göre 28 eyalette yarışı önde bitirirken, Kerry 19 eyalet ile başkent Washington’da oyların çoğunu topladı.

Başkan Bush, ikinci seçmen olarak adlandırılan eyalet delegelerinden 254’ünün desteğini alırken, rakibi Kerry ise şu ana kadar 252 ikinci seçmen oyu topladı.

Siyasi gözlemciler, Başkan Bush’un 56 milyondan fazla seçmenin oyunu almasını yeni bir rekor olarak nitelendirdi.

Başkan Bush zafer konuşmasını yapmak için Iowa, Wisconsin ve Ohio’dan da kesin sonuçların açıklanmasını bekliyor. Cumhuriyetçi Parti Ohio’da seçimleri önde bitirdiğini söylerken, Demokrat Parti, bu eyalette seçimleri kaybetmiş olabileceğini resmen kabul etmedi.

Başkan Bush, Ohio’daki seçimleri kazanırsa, yeniden başkan seçilmesi için gereken 270 ikinci seçmen oyunu sağlamış olacak.

Demokrat Başkan Yardımcısı adayı John Edwards, tek bir oy için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. Edwards, Demokratların dört yıldır beklediğini biraz daha sabredebileceklerini” belirtti.

Bu arada Bush’un önümüzdeki saatlerde Beyaz Saray yakınlarındaki Ronald Reagan binasına giderek, burada kendisini bekleyen seçmenlere ve kampanya görevlilerine hitap etmesi bekleniyordu.

Ancak Başkan’ın fikrini değiştirdiği ve günün ilerleyen saatlerinde açıklama yapacağı bildirildi. Parti yetkilileri, Başkan’ın, rakibi John Kerry’e seçim sonuçlarını daha iyi değerlendirme şansı vermek için konuşmasını ertelediğini açıkladı.

Bush’un zafer konuşmasında “halk iradesini gösterdi ve bunun sonucunda seçimleri kazandık” demesi bekleniyor.

Demokrat Parti ise henüz seçim sonuçları hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak sonuçların kesinleşmesiyle birlikte John Kerry’nin de bir konuşma yapması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG