Erişilebilirlik

Dünya Liderlerinden Tepkiler - 2004-11-03


Dünya liderleri Amerikan başkanlık seçim sonuçlarına temkinli bir tepki gösterdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Bush yanlısı tavır alırken, Cumhuriyetçi adayın yeniden seçilmesini, Amerikan halkının terör tehdidine taviz vermemesi olarak değerlendirdi.

Bush yanlısı tavır alan diğer lider ise, Polonya Devlet Başkanı Aleksander Kwasniewski oldu. Kwasniewski, Başkan Bush’la işbirliğinin devam etmesini ülkesi için yararlı olacağını kaydetti.

Geçen yıl Irak’tan askerlerini çeken İspanya’nın Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, ülkesinin Amerika’yla yakın ilişkileri sürdürme konusunda çaba harcayacağını bildirdi.

Seçimlerin kesinleşmesine yakın açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier, ülkesi ve Amerika’nın Haiti, Afrika, Ortadoğu ve Afganistan’daki sorunların çözümü için birlikte hareket etmeyi öğrenmesi gerektiğini ifade etti.

Irak’taki savaşa karşı çıkan Almanya’nın İçişleri Bakanı Otto Schilly ise, Amerika’yla birlikte Irak’ın istikrara kavuşması için ortak çaba gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi, ülkesi ve Amerika arasındaki ilişkilerin bozulmayacağını vurgularken, Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downer, önümüzdeki dört yıl içinde de Washington’la ilişkileri geliştirmenin yollarını arayacağını söyledi.

Halen Paris’te tedavi gören Filistinli lider Yaser Arafat’ın yardımcısı, Bush’un kazanması durumunda yeni bir Ortadoğu politikası oluşturmasını umduğunu belirtti.

İsrailli yetkililer ise, iki adayın da İsrail politikalarında ciddi bir değişiklik olmadığını ifade etti.

XS
SM
MD
LG