Erişilebilirlik

'Seçime Katılım Yüksek Olacak' - 2004-11-02


Amerikan seçimlerinde oy kullananların oranı son 30 yılda giderek geriledi. Başkanlık seçimleri, çekişmeli de olsa, oy kullanama oranları yüzde 50 civarında kaldı.

Her iki partinin, çok büyük sayılarla yeni seçmen kaydettirdiklerini belirten açıklamalarının geçerliği, bugün akşam sandıklar kapandığı zaman anlaşılacak.

Demokratik ülkeler arasında Amerika’yla İsviçre, oy veren seçmen sayısının en düşük olduğu iki ülke.

İstatistiklere göre gençler, diğer bir deyişle 18 ila 25 yaş grubu arasındaki seçmenlerin oy verme oranı çok düşük. Buna karşılık daha yaşlı ve özellikle 65 yaşın üzerindeki seçmenler oy kullanma oranı en yüksek grubu oluşturuyor.

Amerika Nüfus Dairesi yaşlıların, oturduğu eve sahip olanların, evli çiftlerin, eğitimi ve gelir durumu yüksek olan seçmenlerin seçim günü sandık başına gitme oranının yüksek olduğunu açıkladı. Araştırmalar ayrıca işinin çokluğunu gerekçe olarak gösteren pek çok seçmenin de oy kullanmadığını ortaya koyuyor.

Oy verme oranını artırmaya çalışan bazı eyaletler bu yıl seçmen kaydı yaptırma ve oy verme işlemlerini basitleştirdi, ayrıca bu yıl ilk kez seçim gününden önce ve postayla oy verme uygulamalarını başlattı.

XS
SM
MD
LG