Erişilebilirlik

1 Kasım 2004 - 2004-11-01


Seçim heyecanının doruğa ulaştığı Amerika’da gazetelerin haber ve yorumları da büyük ölçüde Osame Bin Ladin’in yayımlanan son video kaseti, seçim sistemiyle ilgili tartışmalar, kamuoyu yoklamaları, adayların kampanyaları gibi seçimle ilgili gelişmelere ayrılmış. Washington Post, bir adayin, diğerinden daha fazla oy alsa bile seçimi kaybedebileceğini belirterek, seçmenlerin doğrudan başkanı değil de, başkanı seçecek olan seçici delegeleri belirlediği seçim sistemini eleştiriyor. Eyaletler arası eşitsizliğe de yol açan bu seçim sisteminin Amerika’nın kuruluş yıllarından kaldığını hatırlatan gazete, bu sistemin değiştirilmesyle ilgili tartışmaların başlaması gerektiğini savunuyor:

"Ülkeyi kuranların amacı halkla başkanlık arasında hassas bir basamak oluşturmaktı. Ancak bunun sonucu olarak adaylar kazanacaklarını ya da kaybedeceklerini düşündükleri yerleri boş verip, çekişmeli bölgelere odaklanmaya başladı. Sonuç olarak Amerikalıların büyük bir kısmı kampanyanın dışında kaldı. Bütün bu sorunlar, eğer doğru tasarlanırsa çoğunluğun iradesini daha iyi yansıtacak olan başkanın doğrudan seçilmesi sistemiyle çözülebilir. Seçimi kim kazanırsa kazansın, başkanlık seçim sistemimizde reforma gitmeyi ciddi bir biçimde tartışmanın zamanı gelmiştir."

Christian Science Monitor ise Osame Bin Ladin’in son video kasetini ele aldığı başmakalede, El Kaide liderinin Başkan Bush ile rakibi Senatör Kerry’yi kısa bir süre için de olsa birleştirmeyi başardığını yazıyor. Gazete, seçimi kim kazanırsa kazansın Amerikalıların El Kaide’ye karşı birlik içinde olması gerektiğini vurguluyor:

"Güvenlikle ilgili yasalar Kongre’den geçmeli, güvenlik kuruluşları arasındaki siyasi farklılıklar aşılmalı, güvenlik görevlilerinin ve askerlerin motivasyonu korunmalıdır. İki partinin de desteklediği bir dış politika oluşturulmalıdır. Amerikalıların terör tehdidine karşı yeniden birleşmesi Kasım ayının sürprizi olabilir."

Boston Globe gazetesiyse geleneksel olarak seçime katılım oranının düşük olduğu Amerika’da bu yıl 15 milyon yeni seçmenin kayıt yaptırdığını ve yüksek bir katılım oranının beklendiğini hatırlatıyor. Ancak gazete, bir çok eyalette buna uygun hazırlık yapılmadığını belirtiyor ve oy verme işlemi sırasında çeşitli sorunlar yaşanabileceği uyarısında bulunuyor:

"Olumsuz senaryolar arasında uzun kuyruklar oluşması, doğruluğu tartışmalı seçmen kayıtları, belirsiz yönetmelikler, seçim sandıklarının kalabalık olması nedeniyle oyun gizliliği ilkesinin ihlal edilmesi gibi endişeler başta geliyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, iyi eğitilmiş seçim görevlisi sıkıntısı da yaşanıyor. Bu sorunların bazılarının 2000 yılında da yaşandığı düşünülürse, aradan geçen dört yıllık planlama süresine ve 2002 tarihli yeni yasanın sağladığı mali olanaklara rağmen eyaletlerin bu sorunları çözmek için adım atmaması affedilemez bir tavırdır."

New York Times yazarı Bob Herbert Irak’ta on binlerce masum sivilin ve 1,100 Amerikan askerinin ölümüne neden olan savaşın sürdüğü bir sırada Afrika kökenli Amerikalıların sandık başına gitmesini önlemeye yönelik çeşitli oyunlar oynandığını savunuyor. Herbert, böyle bir ortamda, Bush’un demokrasiyi yayma iddiasının komediye dönüştüğünü öne sürüyor:

"Amerika açısından utanç verici günler yaşıyoruz. Amerikan lise öğrencilerine yurttaşlık kitabı yazan hiç kimse büyük ve güçlü bir ülke için bu tür davranışları önermez. Irak’tan çekilmenin ve burada kendi ülkemizde gerçek bir temsili demokrasiyi kurmanın bir yolunu bulmalıyız. Şu anda her iki cephede de işler çıkmaza girmiş durumda."

XS
SM
MD
LG