Erişilebilirlik

Arafat'ın Sağlık Durumu İstikrarlı - 2004-11-01


Filistin Yönetimi Başkanı Yaser Arafat’ın tedavisine Paris’teki bir hastanede devam ediliyor.

Doktorlar kesin teşhis koyabilmek için yapılan tahlillerin sonucunu bekliyor.

Filistinli yetkililer, kan kanseri olasılığının bulunmadığını açıkladı. Arafat’ın yardımcılarından Nebil Ebu Rudeyna, Arafat'ın hastalığının tedavi edilebilir olduğunu ancak, bazı tahlil sonuçlarının önümüzdeki birkaç gün içinde belli olacağını söyledi.

Yaser Arafat son iki hafta içinde kilo kaybetmiş ve zayıf düşmüştü.

75 yaşındaki Arafat Pazar günü virütik enfeksiyon testlerinden geçirildi. Doktorlar, Filistin liderinin daha önce sözedildiği gibi kan kanseri olmadığı sonucuna varmıştı. Doktorlar, bütün kontrollar tamamlanmadan Arafat'ın sağlık durumu hakkında açıklama yapmayı reddediyor.

Arafat dün Fransa Cumhurbaşkanı Jaques Chirac ve Hamas liderleriyle birer telefon görüşmesi yaptı.

Filistin Yönetimi'nin Fransa'daki sözcüsü Leyla Şahid, Arafat'a iyi dilek mesajları gönderenler arasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ve Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın da bulunduğunu bildirdi. Sözcü, Arafat'ın moralinin iyi olduğunu, daha iyi beslendiğini ve başta eşi olmak üzere çevresindeki kişilerle konuştuğunu söyledi.

Arafat'ın Cumartesi sabahı Paris yakınındaki askeri hastaneye yatırılmasından buyana Filistin bayrakları ve çiçekler taşıyan çok sayıda kişinin hastane çevresinde toplandığı bildiriliyor.

Bu arada İsrailli yetkililer Başbakan Ariel Sharon’un, Arafat’ın ölmesi halinde Kudüs’e gömülmesine izin vermeyeceğini bildirdi.

XS
SM
MD
LG