Erişilebilirlik

26 Ekim 2004 - 2004-10-26


Başkanlık seçimine bir hafta kala, Amerika’da bütün gelişmeler, seçimle bağlantılı olarak ele alınıyor. Irak’ta 380 ton patlayıcının kaybolduğu haberi üzerine Demokrat aday John Kerry, Başkan Bush’u beceriksizlikle suçladı. New York Times ise aynı konuda, “Irak’ın işgali, Saddam Hüseyin’in başaramadığı bir şey yaptı; tehlikeli silahların teröristlerin eline geçmesine ve El Kaide’nin Irak’ta kök salmasına neden oldu” yorumunda bulunuyor. Gazete, Bush yönetimini bütün uyarılara rağmen bu silahları korumaya yönelik önlemleri almamakla suçluyor:

"Özellikle kitle imha silahları konusunda korkunç bir ironi yaşanıyor. Amerikan güçlerinin, Başkan Bush tarafından Irak’ta varolduğu söylenen kimyasal veya biyolojik silahları bulamayacağı aylardır biliniyordu. Bilmediğimiz şey ise, olmayan bu silahlar aranırken, olan silahları kaybettikleri gerçeğiydi. Bu korkunç hırsızlık, Birleşmiş Milletler’in Viyana’daki temsilciliğine gönderilen bir mektupla açığa çıktı. Mektubun altında Irak Planlama ve İzleme Müdürlüğünün başındaki kişinin imzası vardı. Bush yönetiminin böyle bir yetkilisinin olmaması çok kötü bir şey."

Washington Post ise, Irak ve Afganistan’da ele geçirildikten sonra Merkezi İstihbarat Örgütü CIA tarafından yakınlarına ve Kızılhaç’a haber verilmeden gizlice sorgulanan ‘hayalet tutuklular’ konusunu mercek altına alıyor. Ebu Gureyb cezaevindeki kötü muamelenin kamuoyuna yansımasından sonra da uluslar arası hukuka aykırı uygulamaların sürdüğünü belirten gazete, bu tutukluların kaybedilmesini, diktatörlükle yönetilen ülkelerdeki uygulamalara benzetiyor ve Amerika’nın değerleriyle çelişkili olduğunu vurguluyor:

"CIA’in hayalet tutuklularla ilgili hangi hukuk standartlarını uyguladığı net değil, çünkü bu standartları, bırakın kamuoyuna, denetimle görevli Kongre komisyonlarına bile açıklamayı reddediyor. Ancak açıkça belirtmek gerekir ki, tutukluları kimseyle görüştürmeden, bir dış denetim olmaksızın gizli cezaevlerinde tutmak, temel insan haklarının çiğnenmesidir. Aralarında çok sayıda Cumhuriyetçi senatörün de bulunduğu bazı Kongre üyeleri hayalet tutuklular konusunda duydukları öfkeyi dile getirmiş ve soruşturma başlatma vaadinde bulunmuştu. Bu sözlerini bugüne kadar yerine getirmediler, ama artık harekete geçme zamanıdır."

Washington Times gazetesiyse Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos’un bir makalesine yer veriyor. Rum lider, Kıbrıs’ın Avrupa Birliği’ne bölünmüş bir ülke olarak girdiğini hatırlatıyor ve Rum kesimi tarafından reddedilen Annan planının ciddi belirsizlikler içerdiğini, yeni sorunlara yol açabilecek maddelere yer verdiğini ve adanın bölünmüşlüğünü kurumsallaştıracak bir nitelik taşıdığını savunuyor:

"Türkiye’nin Kıbrıslı Türk liderlerinin taleplerinin tamamını olmasa da büyük bir kısmını karşılayan plan, Rum seçmenlerin güvenlik ve diğer konulardaki meşru kaygılarına cevap vermiyordu. Kıbrıslı Rumlar, çözüme veya Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine karşı oy kullanmadılar. Sadece, işlevsel olmayan, bu nedenle de kalıcı bir çözüm içermeyen ve gerçek bir birleşmeye yol açmayan bu planı reddettiler. Kıbrıs hükümeti, iki kesimli, iki toplumlu bir federasyon temelinde Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi hedefine tamamen bağlıdır. Birleşmiş milletler’in kalıcı bir barış amacına yönelik yeni çabalarına katılmaya hazırız. "

Christian Science Monitor, Uluslararası Saydamlık Örgütü’nün, her yıl yayınladığı Yolsuzluk Raporu’ndan hareketle, şeffaflığın önemini vurguluyor. İskandinavya ülkelerinin yolsuzluğa en az rastlanan ülkeler olduğunu hatırlatan gazete, bunun, bu ülkelerdeki devlet yönetimi ile özel girişimdeki dürüstlük ve saydamlık geleneğinin bağlantılı olmasıyla sağlandığını belirtiyor:

"Örneğin, bu ülkelerde, gizli kalmaları için iyi bir neden bulunmadıkça bütün devlet belgelerinin kamuya açık olması bir gerekliliktir. Bir çok ülke, bu ülkelerin iş yaşamına yönelik açık yaklaşımından ders çıkarmalıdır. Böyle temel kuralların ve uygulamaların uyarlanması, listenin üst sıralarında bulunan ülkelerin sürdürdüğü istikrar ve refaha diğer ülkelerin de ulaşmasına yardımcı olabilir."

XS
SM
MD
LG