Erişilebilirlik

ABD Başkan Seçimi Kampanyasında Son Hafta - 2004-10-25


2 Kasım Salı günü yapılacak Amerika başkanlık seçimlerine bir hafta kala tüm kamuoyu yoklamaları iki adayı başa baş gösteriyor. Çok çekişmeli geçmesi beklenen seçim için adaylar, kazanma şansları eşit gibi gözüken eyaletlerde yoğun kampanya yapıyor. Pazar günü de Demokrat aday John Kerry Florida’da, Başkan Bush’da New Mexico eyaletlerinde konuşmalar yaptı.

En son düzenlenen iki kamuoyu yoklaması, iki adayı hala başa baş gösteriyor. Newsweek dergisi ile Zogby Araştırma Kuruluşu'nun kamuoyu yoklamaları Cumhuriyetçi Başkan Bush’un Demokrat aday Senatör Kerry’den yüzde 2 önde olduğunu gösterdi. Buna göre, Bush'un destek oranı %48, Kerry'ninki ise %46. Ancak bu iki puanlık fark, araştırmaların yanılgı payı hesaba katıldığında, önemli sayılmıyor. Seçimde oy kullanacağını ifade edenler arasında ülke çapında düzenlenen yoklamalar da, benzer sonuçlar vererek, Bush’u çok az farkla ilerde gösteriyor. Araştırmacılar bu küçük farkı önemli saymıyor.

Her iki adayın kampanya yöneticileri yoklamalardan, umutlu olmak için bir sonuç çıkarıyor. Cumhuriyetçi Parti kampanya yöneticilerinden Ken Mehlman Bush’un son haftalarda düzenlenen yoklamaların hemen hemen tümünde önde olmasını, sevinilecek bir durum olarak görüyor. Mehlman bir televizyon programında şöyle konuştu:

“İki aday arasındaki üç televizyon tartışmasından sonra 43 yoklama düzenlendi. Bunlardan 34’ünde Bush önde idi. Yedi yoklama başa baş çıktı ve Kerry, sadece birinde önde gözüktü. Biz durumumuzdan memnunuz. Bu seçimin çok çekişmeli olacağını başta söylemiştik.”

Amerikan seçim sisteminin özelliği nedeniyle, bir adayın halktan en çok oyu alsa da başkan seçilememesi mümkün. 2000 yılı seçiminde ülke çapında Bush’dan yarım milyon fazla oy aldığı halde, Demokrat Başkan Adayı Al Gore seçimi kaybetmişti. Bu fark, her eyalette en çok oyu alan adayın o eyaleti kazanıyor olmasından ve eyaletlerin ikinci seçmen sayısının birbirinden farklı olmasından kaynaklanıyor.

Bu seçim döneminde ise Başkan Bush, seçmen sayısı az olan, Utah ve Wyoming gibi eyaletlerde rakibine kıyasla yüzde 30 önde gidiyor. Fakat Ohio ve Pennsylvania gibi seçmen sayısı yüksek olan eyaletlerde yarış başa baş görünüyor.

Yine bir televizyon programında konuşan Demokrat Parti Başkanı Terry McAuliffe seçimin sonucunu tayin edecek olan nüfusu kalabalık eyaletlerde John Kerry’nin önde olduğunu savundu:

“Mücadelenin çok yoğun geçtiği kalabalık eyaletlerde Kerry önde gidiyor. Yoklamalar Ohio’da ve Florida da önde gösteriyor. Eğer bu iki eyaleti kazanırsak, seçimi biz almış olacağız.”

Her iki aday ünlü partilileri de kampanya konuşmalarında yanlarına alıyor. Halk arasında büyük etkiye sahip eski Başkan Clinton, geçirdiği kalp ameliyatına rağmen, bu hafta Pennsylvania ve Florida’da Demokrat Parti adayı Senatör Kerry adına konuşmalar yapacak. Buna karşılık California valisi seçilen eski film yıldızı Arnold Schwarzenegger de Başkan Bush'u desteklemek amacıyla çeşitli yerlerde konuşacak.

Uzmanlar bu kadar yakın geçmesi beklenen bir seçimde, seçime katılma oranının büyük önem taşıdığını ve kayıtlı seçmenini sandık başına götürmeyi başaran tarafın seçimi kazanacağını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG