Erişilebilirlik

Irak'taki BM Personelinin Güvenliği Konuşuluyor - 2004-10-21


Birleşmiş Milletler, Irak’taki personelinin korunması için ayrı bir Birleşmiş Milletler gücü oluşturulmasını Koalisyon yetkilileriyle görüşüyor.

Birleşmiş Milletler, personelinin Bağdat’ta “yeşil bölge” olarak tanımlanan ve çok iyi korunan bölge dışında, çokuluslu güce bağlı özel bir birim tarafından korunmasını istiyor.

Bir ada devleti olan Fiji, bu özel Birleşmiş Milletler gücüne 130 asker göndereceğini açıkladı.

Zebari: 'Seçimler İçin BM'ye İhtiyaç Var'

Bu arada, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Ocak ayında planlanan seçimler için daha büyük bir Birleşmiş Milletler varlığına ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Zebari, konuyu gelecek ay Mısır’da yapılması beklenen, Irak konulu bir uluslararası konferansta gündeme getireceğini bildirdi

Mısır’daki konferansa, Irak ve bu ülkenin komşularının yanı sıra, Arap Birliği, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve sanayileşmiş ülkelerden oluşan Sekizler Grubu üyelerinin katılması bekleniyor.

Saldırılar Sürüyor

Irak’ın Samarra kentinde bombalı saldırılarda bir çocuk öldü.

Araçlara yerleştirilen bombaların ardarda patladığı, olayda 11 Amerikan askeriyle bir Iraklı tercümanın da yaralandığı bildiriliyor

Saldırılar üzerine, Amerikan kuvvetleri isyancılardan geri aldığı Samarra kentinde gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Amerikan ordusu Felluce’de militanlara ait olduğu sanılan evlere hava saldırıları düzenlemeye devam ederken, bu saldırıların birinde altı kişilik bir ailenin öldürüldüğü iddiasını reddetti.

Bu arada Uluslararası CARE örgütü, Bağdat’taki temsilcisinin kaçırılması üzerine Irak’taki çalışmalarını durdurdu.

Kimliği henüz belirlenemeyen militanlar, CARE Örgütünün Irak yöneticisi Margaret Hassan’ı Bağdat’ta kaçırmıştı.

Bir Iraklıyla evli olan İngiliz asıllı bayan Hassan 25 yıldır Irak’ta yardım çalışmaları yapıyor.

Bağdat’ta ise başbakan İyad Allavi’nin lideri olduğu partinin bir üyesi işe giderken yolda öldürüldü. Yine Bağdat’ta Havaalanı yolu üzerinde bir araca yerleştirilen bomba patladı ancak aracın şoförü dışında hayatını kaybeden olmadı.

Dün Irak’ta yaşanan en ilginç gelişme ise, bir telefon şirketi için çalışan Mısırlı iki işçinin kaçırıldıktan sonra salıverilmesiydi.

Mısırlıların işverenine göre, aranan terörist Ebu Musab el Zarkawi’nin terör örgütü rehinelerin derhal serbest bırakılması için arabuluculuk yaptı.

XS
SM
MD
LG