Erişilebilirlik

Yolsuzluk Sıralamasında Türkiye Gerilerde - 2004-10-20


Uluslararası Saydamlık Örgütü’nün, küresel yolsuzluk konusundaki yıllık raporu, işadamları ve uzmanlarla yapılan anketlere dayanıyor.

Örgüt, ankete konu alan 146 ülkeden 60’ında yolsuzluğun çok ciddi boyutlarda devam ettiğini belirtiyor. 2004 yılı raporunda en çok yolsuzluk açısından en kötü durumdaki ülkelerin Bangladeş, Haiti, Nijerya, Çad, Burma, Azerbaycan ve Paraguay olduğu belirtiliyor.

Finlandiya yolsuzluğun en az görüldüğü ülke olarak listenin birinci sırasında yer alıyor. Finlandiya'yı, Yeni Zelanda, Danimarka, İzlanda, Singapur, İsveç ve İsviçre izliyor. Listede Türkiye 81’inci, Yunanistan ise 49’uncu sırada bulunuyor. Amerika, Belçika ve İrlanda’yla birlikte 17’inci sırada yer alıyor.

Uluslararası Saydamlık Örgütü’nün Başkanı Peter Eigen, özellikle petrol zengini ülkelerde yolsuzluk görüldüğünü vurguluyor. Eigen, 2004 raporunu açıklarken Irak’ta yeniden yapılanma ve petrol üretimi çalışmaları sırasında, rüşvet olaylarının yaygınlaşacağından kaygı duyduklarını belirtti ve devamla şöyle konuştu:

"Irak’taki yeniden yapılanma çalışmaları aceleyle yapıldığı ve zorla uygulandığı taktirde, özellikle de petrol söz konusuysa, yolsuzluk olaylarına rastlamak oldukça mümkün. Bu nedenle yetkilileri, yolsuzluğun Irak’ta yerleşmemesi için uyarmaya çalışıyoruz." Uluslararası Saydamlık Örgütü, dünyada hükümet ihalelerinde yılda ortalama 400 Milyar dolar rüşvet ödendiğini tahmin ediyor. Örgüt, yolsuzluğa karşı yürüttüğü kampanya çerçevesinde, batılı hükümetleri, petrol şirketlerinin harcama ve ödemelerini açıklamaya zorlamalarını istiyor.

XS
SM
MD
LG