Erişilebilirlik

Irak'ta Yardım Görevlisi Kadın Kaçırıldı - 2004-10-19


Irak’ta uluslararası bir kadın yardım görevlisi kaçırıldı.

Margaret Hasan’ı elinde kimlik kartı ile gösteren video kaset, El Cezire televizyonunda yayınlandı.

El Cezire, kaçırma olayının sorumluluğunu adı açıklanmayan bir örgütün üstlendiğini bildirdi ancak yayınlanan kasette hiçbir militan görünmedi.

Irak’ta toplam 25 yıldır yardım hizmetlerinde görev yapan Margaret Hasan, 1992’den beri CARE adlı uluslararası kuruluş hesabına çalışıyordu.

CARE International’ın Irak yöneticisi bayan Margaret Hassan İngiliz kökenli.

Irak vatandaşı olan Hassan, yaklaşık 25 yıldır, uluslararası yaptırımlar ve savaşlardan etkilenen yoksul Iraklılara yardım ediyor.

Bir Iraklı ile evli olan Hassan, 30 kişilik Iraklı ekibiyle ülke çapında su kalitesinin artırılmasına çalışıyordu. Ekibin bir başka hedefi de, şu anda kapasitelerinin çok üzerinde hastaya bakmak zorunda olan hastanelerin yeniden düzenlenmesi.

Hassan, Irak’ın Amerika öncülüğündeki işgalinden altı hafta önce New York’ta Birleşmiş Milletler kurumlarına Irak’taki insani durum hakkında bir brifing vermişti.

Hassan, savaş ve yaptırımlar nedeniyle zaten zor koşullar altında yaşayan Iraklıların yeni bir krizle başa çıkacak kaynakları olmayacağı uyarısında bulunmuştu.

Margaret Hassan’ın çalıştığı CARE International örgütü 72 ülkede faaliyet gösteriyor.

Öte yandan Bağdat’ın kuzeyindeki Ulusal Muhafız Gücü karargahına bu sabah düzenlenen havan saldırısında 4 Iraklı asker öldü, 80 asker yaralandı.

Bağdat’ın merkezindeki saldırıda ise Amerikalı bir sözleşmeli personel öldürüldü, bir asker de yaralandı.

Felluce’de, Amerikan savaş uçakları, militanlar tarafından kullanıldığı sanılan bazı binaları bombalarken; Kuzey Irak’ta, itfaiyeciler, bir boru hattında sabotajcıların çıkardığı yangını söndürmeye çalışıyor.

XS
SM
MD
LG