Erişilebilirlik

ABD'de Grip Aşısı Yetersizliği  - 2004-10-18


Amerika’da grip aşısı olmak isteyen yüzbinlerce kişi ülkenin her yerinde eczaneler ve doktor muayenehaneleri önünde kuyruklar oluşturuyor. Federal sağlık yetkilileri ise yaşanan aşı yetersizliğinin, “sağlık alanında bir kriz” olarak nitelenemeyeceğini savunuyor.

Sağlık Bakanı Tommy Thompson, halka, aşı için kuyruklarda beklememesi yolunda çağrıda bulundu ve mevcut aşıların öncelikle, yaşlılar gibi, yüksek rizk grubuna girenlere yapılacağını bildirdi.

Amerika da bu yıl 100 milyon kişiye yetecek kadar aşının mevcut olacağı bildirilmişti. Ancak aşıların büyük bölümünü sağlayacak olan bir şirketin, hazırlanan aşıların bozulmuş olduğunu açıklaması üzerine bu yıl sadece yaklaşık 50 milyon kişiye aşı yapılabileceği ortaya çıktı.

Bunun üzerine yetkililer, sağlık durumu iyi olanları aşı olmaktan vazgeçmeye çağırdı. Grip aşısı yetersizliği 2 Kasım’daki seçim için yarışan adaylar arasında da tartışma konusu oldu.

Demokrat aday John Kerry, bu durumun, Bush yönetiminin başarısız sağlık politikalarının bir sonucu olduğunu söyledi. Başkan Bush ise sorunun kısmen aşı üreticilerinin kendileri aleyhinde dava açılmasından duyduğu korkudan kaynaklandığını öne sürdü. Bush, rakibi John Kerry’nin bu tür tazminat davalarıyla ilgili sorun üzerine eğilmekten kaçındığını savundu.

XS
SM
MD
LG