Erişilebilirlik

Guantanamo'da 'Düzenli İşkence' İddiası - 2004-10-17


New York Times gazetesi Küba’daki Guantanamo üssünde tutuklulara uykusuz bırakma, aşırı gürültü ve ısıya maruz bırakma gibi yöntemler de dahil olmak üzere düzenli biçimde kötü muamele uygulandığını bildirdi.

Gazetenin haberi, Guantanamo’da bu tür yöntemlerin çok ender kullanıldığını söyleyen Amerikalı yetkililerin açıklamalarıyla çelişiyor.

Gazete, haberi El Kaide ve Taliban üyesi olduğu sanılan yaklaşık 600 kişinin tutulduğu Guantanamo’da görev yapmış gardiyanlar ve istihbarat ajanlarına dayandırıyor.

Bu kaynakların verdiği bilgiye göre, uygulanan yöntemlerden biri de, işbirliğine yanaşmayan tutukluların iç çamaşırlarına kadar soyulması, zincirlenmesi, yüksek sesli müzik dinlemeye zorlanması, aşırı soğuğa ve ışığa maruz bırakılması.

Aynı kaynaklar Irak’taki Ebu Gureyb cezaevindeki kötü muamelenin bu yıl başında açığa çıkmasından sonra kullanılan bu yöntemlerin birden sona erdiğini de belirtti.

Amerikan Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada Guantanamo tutuklama merkezindeki koşulların güvenli, insanca ve profesyonel olduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG