Erişilebilirlik

NATO ve Rusya Teröre Karşı İşbirliği Yapacak - 2004-10-15


NATO’yla Rusya terörizmle mücadele alanında işbirliğini artırmayı kararlaştırdı.

Romanya’daki NATO Savunma Bakanları toplantısında varılan anlaşma, Rus donanmasının, Akdeniz’de, NATO gemileriyle birlikte devriye görevi yapmasını da öngörüyor.

NATO gemileri, Amerika’daki 11 Eylül saldırılarından buyana uluslararası terörizmle mücadele çerçevesinde Akdeniz’in doğusunda devriye geziyor. Operasyonun amacı teröristler ve teröristlere malzeme taşıyan gemileri yakalamak. Yetkililere göre, devriye görevine önümüzdeki haftalarda iki Rus savaş gemisi de katılacak. İki ülke arasında uzun süredir görüşülmekte olan bu konu, Romanya'daki NATO Savunma Bakanları toplantısında karara bağlandı.

NATO’yla Rusya arasında 2 yıl önce NATO-Rusya Konseyi adlı bir kurum oluşturulmuştu. Konseyin amacı Soğuk Savaş döneminde hasım olan taraflar arasında daha yakın ilişkiler kurulmasıydı. Ancak Moskova hükümeti işbirliğine hiç sıcak bakmadı. Siyasal gözlemcilere göre, Rusya’nın terörizmle mücadele işbirliğine birden bire ilgi göstermesinin başlıca nedeni Beslan’daki okul baskını. Ayrılıkçı Çeçenler tarafından gerçekleştirilen baskında çoğu çocuk 330 kişi ölmüştü.

Kremlin, ayrıca, bir zamanlar müttefiki olan eski Varşova Paktı ülkelerinin tek tek NATO’ya kabul edilmesinden veya girmeye çalışmasından hiç memnun değil. Şu anda 7 eski Doğu Bloku ülkesi NATO üyesi olmuş durumda.

Rus Savunma Sergey İvanof, Romanya’daki toplantıda yaptığı konuşmada, NATO-Rusya Konseyi’nin çalışmalarından memnun olduğunu ve ülkesiyle İttifak arasında askeri işbirliğinin giderek artmasına da sevindiğini söyledi.

Rus Bakan, ortak tatbikatların artık olağan hale geldiğini belirtti ancak Moskova’yla Batı arasında bazı konularda sürtüşme olduğuna dikkati çekti. Bakanın bu sözleriyle Çeçenistan’daki olayları kastettiği sanılıyor. Nedeni ise Rusya’nın, bağımsızlık yanlısı Çeçenlerin terörist olduğu yolundaki tezini Batının kabul etmemesi.

XS
SM
MD
LG