Erişilebilirlik

Bush ve Kerry Son Kez Karşı Karşıya Geldi - 2004-10-14


Başkanlık seçimlerine üç hafta kala iki başkan adayı son televizyon tartışmasını yaparken, hala kararsız olan seçmenlerin desteğini kazanmaya çalıştı. Kamuoyu yoklamalarının büyük çoğunluğu iki adayın başa baş olduğuna işaret ediyor.

Tartışmayı yöneten CBS televizyonu haber yetkililerinden Bob Schieffer iki başkan adayına, Amerika’yı dünyanın bugünkü ortamında nasıl daha güvenlikli bir ülke haline getireceklerini sordu.

Demokrat aday Senatör John Kerry, istihbaratı ve uluslararası ittifakları kuvvetlendirerek ülkenin güvenliğini daha iyi sağlayacağını söyledi. Bush ise bu soruya, Amerika’nın öncülüğünde terörizme açılan savaşa devam ederek ve özgürlükleri dünyaya yayarak sağlayacağını belirterek, yanıt verdi.

Arizona eyaleti’nin Tempe kentinde düzenlenen son televizyon tartışması ilk ikisinden farklı olarak dış politika ve güvenlik yerine, işsizlik, sağlık harcamaları, vergiler ve eğitim gibi iç konulara ayrıldı.

Adaylar, Amerika'da yasa dışı göçmen sayısının artması, yaş ortalamasının yükselmesiyle sosyal güvenlik için ayrılan kaynakların daralması, eşcinsellik, kürtaj ve asgari ücret konusunda da soruları yanıtladılar.

Ekonomik güvenlik konusunda Demokrat aday Başkan Bush’u iktidara gelirken devraldığı bütçe fazlasını, dört yıl içinde dev bir açık haline getirmekle suçladı. Kerry ayrıca iktidarı döneminde yeni istihdam sayısı azalan tek Amerika başkanının Bush olduğunu belirtti. Kerry, yılda 200 bin Dolardan az geliri olan Amerikalıların vergisini artırmayacağı taahhüdünde bulundu.

Bush ise Kerry’nin Amerikan senatosunda bulunduğu 20 yıl boyunca vergilerin artırılması yönünde oy kullandığını söyledi. Başkan ayrıca ekonomik programının Amerikalıların iş bulmasını kolaylaştırmak üzere eğitim ve becerilerinin yükseltilmesini de kapsadığını bildirdi. Bush ayrıca rakibinin önerdiği reformların orta sınıfın vergisini yükseltmeden yapılamayacağını da öne sürdü.

Dini inançlarının siyasi hayatlarında nasıl rol oynadığı şeklindeki soruya iki politikacı da inanç sahibi olduğunu ancak kendi inancını başkalarına kabul ettirmeye çalışmadığını söyleyerek cevap verdi. Tartışmanın son sorularından biri, adayların eşleriyle ilgiliydi.

Her iki aday da eşlerinden ve kız çocuklarından övgüyle sözetti. Gerek Başkan Bush gerekse Demokrat aday Kerry, ikişer kız çocuk sahibi. Senatör Kerry'nin esprili bir şekilde, ikinci eşi Teresa Heinz Kerry'nin servetinden sözetmesi tartışmayı salonda izleyenler arasında gülüşmeye yolaçtı.

Eşcinsellik ve Kürtaj Konusundaki Görüşler

Sosyal konular üzerinde de durulan televizyon tartışmasında, eşcinselliğin kişilerin kendi tercihi mi olduğu sorusuna karşılık Bush, “bilemiyorum” diyerek karşılık verdi.

Eşcinsellerin saygıyla karşılanması gerektiğini vurgulayan Bush, bununla birlikte evliliği kadınla erkek arasındaki bir beraberlik olarak tanımlamak üzere anayasaya madde koyma önerisinden vaz geçmediğini söyledi.

Kerry ise eşcinselliği kişilerin kendi tercihi olmadığını belirtti ve toplumun eşcinselleri dışlamaması gerektiğine işaret etti.

Kerry de evliliğin, kadınla erkek arasında bir beraberlik olarak tanımlanmasının gereğine inandığını söylemekle birlikte, evlilikle ilgili yasaların eyaletlere bırakılması gerektiğini savundu.

Kerry kadının kürtaj hakkının elinden alınmaması gerektiğini bildirdi. Bush ise kürtajı azaltacak önlemleri desteklediğini söyledi.

Yasadışı Göçmenler

Yasa dışı göçmenlikle asgari ücretin artırılması da dün akşamki televizyon tartışmasında gündeme geldi. Başkan Bush ülkenin göçmenlik düzenlemelerinde reformdan yana olduğunu ve kaçak göçmenlere, Amerikalının istemediği işlerde çalışmak üzere çalışma izin verilmesinden yana olduğunu bildirdi. Bush, Amerika’nın sınırlarından kaçak göçmenlerin girişini önlemek için sınır devriye çalışmalarının arttığını söyledi.

Kerry ise 11 Eylül saldırılarından sonra bile Amerika’nın sınırlarından geçen kaçak işçi sayısının arttığını öne sürdü. Bush bu iddiayı reddetti.

Kerry Başkan seçildiği taktirde şu anda 5 Dolar civarındaki asgari ücreti 7 Dolar’a yükselteceğini belirtti. Kerry ayrıca asgari ücret düzeyinin son 50 yılın en düşük değerinde olduğunu ve Cumhuriyetçi yönetimin bunu yükseltme girişimlerine karşı çıktığını bildirdi. Bush da asgari ücretin artması gerektiğini kabul etti.

Dört yıl için yeniden seçilmeye çalışan Başkan Bush’la Demokrat Partili rakibi John Kerry arasındaki son televizyon tartışmasını 90 Milyon Amerikalı’nın izlediği tahmin ediliyor.

XS
SM
MD
LG