Erişilebilirlik

Fikri Sağlar: Tarihi Eserler 'Yerinde' Sergilenmeli - 2004-10-11


Türkiye, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde önemli bir aşamayı daha geride bırakırken, Birliğe siyasi ve ekonomik uyum için gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyor... Ancak, uyum çok ayaklı bir konu ve siyasi ve ekonomik uyumla da sınırlı değil... Türkiye’nin Birliğe kültürel uyumu gibi tartışmalı tarihi eserlerin yerinde sergilenmesi de ele alınması gereken meseleler arasında yer alıyor. Eski Kültür Bakanlarından Fikri Sağlar, Avrupa Birliği’nin Anadolu topraklarından sökülerek yurt dışına kaçırılan eserlerin bir an önce Türkiye’ye gönderilerek burada sergilenmesine yardımcı olması gerektiğini söylüyor.

Fikri Sağlar, 6 Ekim’de yayınlanan ilerleme raporunda ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki temaslarda özellikle insan hakları konusu üzerinde durulduğunu; kültürel mirasın korunmasına ilişkin çabalardan söz edilmediğini belirtiyor. Anadolu’daki 36 ayrı kültür ve medeniyetin mirasçısı konumundaki Türkiye’nin 1991 yılında kurulan hükümet döneminden bu yana bu mirası resmen sahiplendiğini vurgulayan Sağlar, Türkiye’nin o zamandan bu yana da çeşitli platformlarda bu hakkını dile getirdiğini kaydediyor.

Sağlar, Avrupa Birliği’ne hazırlanan Türkiye’ye bu konuda bir şey söylenmediğini; karşılıklı olarak sıkıntıların bulunduğunu anımsatıyor. Sağlar, Avrupa Birliği üyesi Almanya ve İngiltere’nin tarihi eser ticaretinden büyük kar elde ettiğini ve konuyu Türkiye ile görüşmelerde dile getirmemeye çalıştıklarını belirtiyor. Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti Kültür Bakanı’nın çalınan tarihi eserler konusunun üzerine gitmemesinin, sözü edilen ülkelerin işine yaradığını söylüyor.

Sağlar, ‘tarihi eserlerin çıkartıldığı coğrafyada sergilenmesi gerekiyor, böylelikle tarihi eser kaçakçılığının önüne de geçilebiliyor’ diyor.

Türkiye’nin kültür varlıklarını korumada sorunları olduğunu kabul eden Sağlar, Avrupa Birliğinin bu konuda Türkiye’ye destek olabileceğini, destek olması gerektiğini söylüyor. Fikri Sağlar, ‘Türkiye’de nereyi kazarsanız oradan tarihi bir eser çıkıyor ve bu tarihi eserlerin konması için de büyük kaynaklar gerekiyor’ şeklinde konuşuyor.

Fikri Sağlar, Metropolitan Müzesi’nden Karun hazinelerinin iade edilmesi sonrasında Birleşmiş Milletler’den bir tavsiye kararı çıkarttıklarını ve bu kararla tarihi eserlerin çıkartıldıkları yerde sergilenmesinin istendiğini belirtiyor. Bütün dünya uluslarının onayladığı bu tavsiye kararına yalnızca üç ülke: Almanya, İngiltere ve Amerika imza koymadılar.

Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, tarih mirasının korunması yolunda hem Türkiye’nin hem de Avrupa Birliği’nin gerekli özeni göstermesi ve gerekli kaynakları ayırmasının önemini vurguladı. Sağlar, “Bizim için Ayasofya da Selimiye de aynı derecede önemlidir ve bütün tarih mirası aynı özenle yerinde korunmalıdır” dedi.

XS
SM
MD
LG