Erişilebilirlik

Irak'ta Sadr'ın Milisleri Silah Bırakıyor - 2004-10-11


Radikal Şii Lider Mukteda El Sadr’a bağlı milisler, Iraklı ve Amerikalı yetkililerle varılan anlaşma uyarınca, bugünden itibaren silah bırakacaklarını açıkladı.

Mukteda el Sadr, daha önce verdiği sözlere bağlı kalmamıştı. Anlaşmaya göre, Amerikan kuvvetleri de Bağdat’ın Sadr mahallesine yönelik operasyonlarına son veriyor.

Buarada, Bağdat’ta dünkü bombalı saldırılarda 18 kişi öldü. Patlamalardan biri Kültür Bakanlığı, diğeri ise Polis Akademisinin yakınında kaydedildi.Polis Akademisi yakınındaki patlamada 7’si kadın 17 Iraklı, ikinci intihar saldırısında bir Amerikalı asker hayatını kaybetti. Saldırıların sorumluluğunu Ebu Musab Zarkawi’ye bağlı teröristler üstlendi.

Bağdat’ı ziyaret eden Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Ocak ayındaki seçimlerden önce şiddetin daha da artabileceğini söyledi. Rumsfeld, isyancıların Amerika’nın kararlılığını sınadıklarını söyledi. Bakan, ülkedeki Amerikan askeri sayısının Ocak ayındaki seçimlerden önce büyük olasılıkla azaltılamayacağını vurguladı. Rumsfeld ayrıca, seçimleri görüşmek üzere, Bağdat’ta üst düzey Amerikalı ve Iraklı yetkililerle de biraraya geldi.

Öte yandan Irak hükümeti ile Felluce’deki aşiret reisleri arasında sürdürülen görüşmelerde ilerleme sağlandığı bildiriliyor. Hükümet anlaşmaya varmak üzere olduklarını açıkladı, ancak ayrıntıları hakkında bilgi vermedi.

İsyancılar Amerikan kuvvetlerinin kente girmesine karşı çıkıyor. Irak hükümeti ise isyancıların Felluce’nin kontrolünü devretmesini istiyor.

XS
SM
MD
LG