Erişilebilirlik

UNICEF'in 'Çocuklar İçin İlerleme' Raporu - 2004-10-08


Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu, UNICEF’in yayınladığı yeni bir rapor, çocuk ölümlerinin çok ucuz yöntemlerle önlenebilir olmasına rağmen, bu yönde çok az ilerleme kaydedildiğini gösteriyor.

UNICEF’in ‘Çocuklar İçin İlerleme’ adlı raporunda, çocuk ölümlerini önlemede ülkeler, gösterdikleri başarıya göre sıralanıyor.

UNICEF, 2015 yılına kadar çocuk ölümlerini üçte iki oranında azaltılması hedefine, 90 ülkenin yaklaştığını belirtti. Ancak Fon, 91 ülkenin ise bu hedeften çok uzak olduğunu vurguluyor ve tüm dünyanın bu yönde daha çok çaba göstermesi gerektiğine işaret ediyor.

Raporda, 2002 yılında, dünyada her 12 çocuktan birinin 5 yaşına gelmeden öldüğü belirtiliyor. 1960’larda her beş çocuktan birinin bu yaşa varmadan öldüğü göz önünde bulundurulursa, bu oldukça iyi bir gelişme.

Ancak UNICEF Batı ve Orta Afrika Direktörü Rima Salah, bu oranın, yılda 11 milyon çocuğun ölümü anlamına geldiğini ve bu ölümlerin çoğunun çok küçük bir çabayla engellenebileceğini belirtiyor. Salah bir çocuğun yaşama şansının doğduğu ülkeye göre değiştiğini ifade ediyor:

"Bir çocuk Avrupa’da doğduysa yaşıyor. Ancak Afrika’da doğarsa, 5 yaşına basmadan ölme ihtimali çok yüksek."

Raporda, her yıl, sanayi ülkelerinde yaşayan beş yaşından küçük her 1000 çocuktan 7’sinin öldüğü kaydediliyor. Buna kıyasla, az gelişmiş ülkelerde her bin çocuktan 158’i ölüyor.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’nun raporuna göre, bin çocuktan en az 280’inin öldüğü Sierra Leone, tüm dünyada çocuk ölümlerinin en yüksek olduğu ülke.

UNICEF, önlenebilir ölümlerin çoğunun, annelerin sağlık imkanlarından yoksun ve doğum için uzman kişilerin bulunmamasından kaynaklandığını belirtti. Kızamık ve sıtma gibi bulaşıcı hastalıklar, ölümlerin ikinci nedeni.

Rima Salah, çocuk ölümlerini azaltmak için gerekli imkanların bulunduğunu, ancak bu imkanların kullanılmadığını söylüyor:

"A vitamini takviyesiyle yılda en az 250 bin çocuğun kurtarılabileceğini biliyoruz. Ayrıca isale karşı çocuğa şekerli su verilerek vücudun susuz kalmasını önleyebildiğimiz taktirde bir milyon kişiyi kurtarabiliriz. Gerekli aşıların yapılmasıyla 4 milyon çocuğu yaşatabileceğimizi biliyoruz. Ancak Afrika’da çocukların yüzde 50’sinin aşıları yokken bunu başaramayız."

UNICEF’in ‘Çocuklar İçin İlerleme’ raporu Orta Doğu, Kuzey Afrika, Latin Amerika, Karayipler, Asya’nın doğusu ve Pasifik bölgelerinin büyük bölümünde çocuk ölümlerinin önemli ölçüde azaltıldığına dikkat çekiyor.

Ancak raporda, Orta ve Doğu Avrupa’nın bazı ülkeleriyle, Asya’nın ve Afrika’nın güneyinde çocuk ölümlerinin azalmak yerine, daha da arttığı vurgulanıyor.

XS
SM
MD
LG