Erişilebilirlik

Cheney-Edwards Tartıştı - 2004-10-06


Amerikan seçimleri için televizyon tartışmalarından ikincisinde dün gece Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile Demokrat Partili Başkan Yardımcısı adayı John Edwards karşı karşıya geldi.

Tartışmaya terörle mücadele ve Irak savaşı gibi dış politika konuları hakim oldu. Cleveland’daki Case Western Reserve Üniversitesinde yapılan tartışmada Dick Cheney, Irak savaşının terörizme karşı yürütülen mücadelenin bir parçası olduğunu söyledi.

Cheney, Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak’ın, terörizm ve kitle imha silahlarıyla bağlantılı olabileceğini belirtti ve “Amerika’nın yaptığı doğruydu” dedi.

Demokrat Başkan Yardımcısı Adayı John Edwards, Bush yönetimini, Irak’a barışı getirecek bir plana sahip olmamakla, ayrıca uluslar arası destek ve yardımı sağlayamamakla suçladı. Edwards, Amerika’nın ülke dışında daha büyük itibara sahip yeni bir başkana ihtiyacı olduğunu söyledi.

John Edwards Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in, Irak lideri Saddam Hüseyin’le 11 Eylül terör saldırıları arasında bağlantı kurarak Amerikan halkına doğruları söylemediğini savundu. Cheney iktidara geldikleri zaman hem Amerikan halkına hem de tüm dünyaya doğruları söyleyeceklerini belirterek şöyle konuştu:

“Biz Amerikan halkına doğruları söyleyeceğiz. Irak’ta veya başka yerlerde işler iyi gitmiyorsa, iyi gidiyor demeyeceğiz. Halkın neden kuvvet kullandığımızı ve bunun gerekçelerini bilmesini sağlayacağız. Ve sadece kendi halkımıza değil, tüm dünyaya doğruları söyleyip, itibarımızı yeniden kazanarak bize yeniden güven duyulmasını sağlayacağız.”

Cheney ise, Saddam’la Pentagon ile New York’a girişilen saldırılar arasında bağlantı olduğunu değil onun terörizmi desteklediğini söylemek istediğini bildirdi. Cumhuriyetçi Partili Başkan Yardımcısı Cheney Demokrat Başkan Adayı John Kerry’yi, senatörlük yaşamında, savunma konularında yanlış tarafta oy kullanmakla da suçladı.

“Kerry ve Edwards’ın Senato’daki oy verme geçmişine baktığınızda, inançlı bir tavır görmüyorsunuz. Her ikisi de, Irak Savaşı’na asker göndermemize evet dedikleri halde sonradan bu savaşa katılan askerlerimizi destekleyecek yasalara oy vermediler.”

Cheney Afganistan’da dört gün sonra seçimlerin yapılacağını ve ülkeye demokrasinin geleceğini belirtti ve Usame bin Ladin’in aranmasına devam edildiğini ifade etti. Edwards ise Afganistan’ın büyük bölümünün uyuşturucu ve aşiret reislerinin kontrolü altında bulunduğunu öne sürdü.

Demokrat Partili Başkan Adayı John Edwards, Başkan Yardımcısı Dick Cheney’in, eskiden yöneticiliğini yaptığı Haliburton petrol şirketiyle ilişkilerini de eleştirdi.

Edwards, Cheney’in yönetimi altında iken şirketin İran ve Libya gibi düşman ülkelerle iş yaptığını belirtti. Edwards bu şirketin Irak’ta yaptığı işler için devletten aşırı miktarlarda para aldığını ve soruşturma altında olduğunu bildirdi.

Cheney ise öfkelenerek, Demokrat partili başkan ve başkan yardımcısı adaylarının, oy verme eğilimlerinden dikkatleri uzaklaştırmaya çalıştıklarını öne sürdü.

İsrail Filistin çatışmasıyla ilgili bir soruya karşılık olarak Senatör Edwards İsrail’in intihar saldırılarına karşı kendisini savunma hakkına sahip olduğunu söyledi ve Gazze’den çekilme planının, Amerika tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Cheney ise, Saddam Hüseyin’in bir zamanlar intihar saldırısını düzenleyenlerin ailelerine para ödediğini hatırlatarak, bu saldırıların azalmasını, Saddam’ın iktidardan uzaklaştırılmış olmasına bağladı.

Ekonomiyle ilgili konularda ise Cheney, dört yıl daha iktidarda kalırlarsa, vergileri azaltarak yeni iş kapasitesi yaratacaklarını söyledi.

Edwards ise Bush yönetimi altında, ülkede bir milyon 600 bin Amerikalının işini kaybedildiğini belirtti ve iktidara gelirlerse istihdamın yabancı ülkelere kaydırılmasını önlemeyi vaat etti. Edwards ayrıca yılda 200 bin Dolardan fazla geliri olanlara tanınan vergi indirimini geri alacaklarını bildirdi.

Cheney ise bunun ekonomiye zarar vereceğini öne sürdü.

XS
SM
MD
LG