Erişilebilirlik

Powell: 'İsrail askeri harekatının kısa sürede sona ermesini umuyorum' - 2004-10-05


ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, İsrail'in Gazze'nin kuzeyinden girişilen roket saldırılarını durdurmak için başlattığı askeri operasyonların kısa zamanda sona ermesi umudunda olduğunu söyledi.

Brezilya'ya giderken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Powell, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'u eleştirmekten kaçındı ancak İsrail operasyonunun çapının genişletilmeyeceği ve kısa sürede tamamlanacağı umudunu dile getirdi.

Powell Gazze bölgesinin kuzeyinde İsrail tarafından kurulmuş olan yerleşim yerlerinin Filistinlilerin füze saldırısına hedef olduğunu ve Başbakan Şaron'un buna karşılık verme ihtiyacını hissettiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı, "İsrail askeri operasyonunun genişletilmeyeceğini ve İsrail'in hedef olduğu tehdide oranla uygun ölçülerde tutulacağını, kısa zamanda da sona erdirileceğini umudediyorum" dedi.

Powell, "tehdide oranla uygun ölçüler" ifadesinden tam olarak neyi kasdettiği yolundaki soruları yanıtsız bırakırken, İsrail operasyonunun ne zaman sona erebileceği şeklindeki soruya da "Başbakan Şaron, tehdidi ortadan kaldırdığına inandığı zaman..." diyerek karşılık verdi.

ABD Dışişleri Bakanı, İsrail saldırısının, Başbakan Şaron'un, Gazze bölgesinden çekilme planına ters düştüğünü sanmadığını belirtti. Powell bu planın uygulanacağı ve Batı Şeria'daki dört yerleşim merkezini de kapsayacağı umudunu dile getirdi.

XS
SM
MD
LG