Erişilebilirlik

İMF-Dünya Bankası Toplantıları Sona Erdi - 2004-10-04


Dün sona eren Uluslararası Para Fonu ile Dünya Bankası’nın yıllık toplantılarında dünya ekonomisinin durumu hakkında olumlu görüşler belirtildi ancak borçların affı konusunda uzlaşma sağlanamadı.

Yıllık toplantılara katılan delegeler, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde beş oranında büyüyeceği beklentisini dile getirdi. Bu, son on yılın en yüksek büyüme hızı olacak. Ancak delegeler petrol fiyatlarının yükselmesi konusundaki kaygılarını da belirttiler.

Toplantılara katılan Ekonomi Bakanı Ali Babacan, Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Babacan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden müzakere takvimi alması durumunda önünde bir fırsatlar penceresinin açılacağını belirtti. Ekonomi Bakanı hazırlanan yeni ekonomik programın Mastricht kriterlerine uygun olduğunu ve hem Avrupa Birliği’nden hem de İMF’den kabul göreceğine inandığını vurguladı.

Diğer taraftan toplantılarda, Maliye bakanları en yoksul ülkelerin borç yükünün hafifletilmesi konusunda anlaşmaya varamadı. Ancak, aralarında Amerika Maliye Bakanı John Snow’un da bulunduğu bazı bakanlar, borçların hafifletilmesi konusundaki bazı planları incelemekte olduklarını belirttiler.

Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn terör tehditlerinin dikkatleri yoksullukla mücadeleden uzaklaştırdığına ve bunun da güvensizliğe yol açtığını belirtti.

XS
SM
MD
LG