Erişilebilirlik

Babacan Amerikalılara Türk Ekonomisini Anlattı - 2004-10-02


Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu yıllık toplantıları için geldiği Washington’da dün bir konferans vererek, hükümetin ekonomik politikaları, yapılan reformlar ve Uluslararası Para Fonu’yla ilişkiler konusunda bilgi verdi. Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği konferansta konuşan Bakan Babacan, Amerikalı dinleyicilere Türkiye’de siyasi ve ekonomik sistem ve siyasi değerlerdeki köklü değişimi anlamanın zor olabileceğini belirterek reformlar hakkında ayrıntılı açıklamalarda bulundu.

Babacan, siyasi ve ekonomik sistemdeki reformların Avrupa Birliği üyeliği göz önüne alınarak yapıldığını ve politikalarda şeffaf, güvenilir, tahmin edilebilir olmaya büyük özen gösterdiklerini ve bunun sonucunda hükümetin halktan destek görüp itibar kazandığını vurguladı. Babacan, hükümet programında ne vaat ettilerse, hiçbir değişikliğe gitmeden bunları yerine getirmeye, tutarlı olup, devamlılık sergilemeye ve güven oluşturmaya önem verdiklerini bildirdi.

Avrupa Birliği siyasi kriter ve değerlerinin evrensel olduğunu, her hangi bir kültür ve dine özgü olmadığını kaydeden bakan, Türk halkının bu reformlara çok büyük destek verdiğini de söyledi. Babacan, Türk halkının Avrupa Biriliği üyeliğini, daha yüksek hayat standardına kavuşmak, insan haklarının saygı görmesi ve ülkenin gerçek demokrasiye kavuşması için istediğini kaydederek, şöyle devam etti:

'Türkiye’deki reform süreci halktan çok büyük destek görüyor. Çok güçlü bir siyasi irade ile birlikte çok güçlü bir halk desteği, bu reform sürecinin temel itici gücü oldu. Biz yaptığımız her reformu inanarak yapıyoruz. Bu reformlara biz kendimiz sahip çıkıyoruz. Bunları Avrupa Birliği istiyor diye değil, bunlara gerçekten inandığımız için yapıyoruz. Ekonomik, siyasi ve toplum olarak giderek daha açık olmak, Türk toplumunun yararınadır.'

Devlet Bakanı Ali Babacan, Türk ekonomisinin kronik hastalıklarına çare bulmak için işe başladıklarını, çok sıkı ve bilinçli para ve maliye politikaları izleyerek, yüzde 70’ler civarındaki enflasyonu, 18 buçuğa düşürdüklerini, borç ödemelerini yerine getirdiklerini, gayri safi hasılanın yüzde 91’ine kadar ulaşan borç yükünü yüzde 74’e indirdiklerini, yüzde 34 olan ülke içi reel faiz ile dış borç faiz oranlarının da gerilediğini anlattı. Bakan Türkiye’nin ihracatının da artmakta olduğunu belirtti.

Şu anda önümüzdeki yılda başlayacak üç yıllık yeni ekonomik programı hazırlamakta olduklarını belirten Ali Babacan, Avrupa Birliği’ne sunulacak olan bu programın en büyük özelliğinin yapısal reformlar oluğunu, sosyal güvenlik, vergi ve tarım sektörlerinde reformları öngördüğünü kaydetti.

XS
SM
MD
LG