Erişilebilirlik

Bush ve Kerry Televizyonda Irak'ı Tartıştı - 2004-10-01


Başkan George Bush ile Demokrat Partili rakibi John Kerry, planlanan üç televizyon tartışmasından ilkini yaptı. Miami’de yapılan ve ulusal güvenlik ile dış politikaya ayrılan bu tartışmada, iki başkan adayı Irak ve terörizm üzerinde yoğunlaşan soruları yanıtladı.

Senatör Kerry Irak savaşından önce Başkan Bush’un Amerikan halkına doğruları söylemediğini bildirdi.

Kerry Bush’u, vaadettiği koalisyonu oluşturmamak, ve savaşın en son çare olarak düşünüleceği konusundaki sözünü yerine getirmemekle suçladı. Başkan Bush ise Kerry’nin Amerikan Senatosu’nda, Irak konusunda kuvvet kullanma önerisine olumlu oy verdiğini hatırlattı ve rakibini savaş konusundaki tutumunu sürekli olarak değiştirmekle suçladı.

Başkan, Irak savaşının, verilen can ve maddi kayba değer olduğunu söyledi ve uzun vadede özgür bir Irak ve Afganistan’ın, demokrasi ve dünyada değişimin çok güçlü örnekleri olacağını bildirdi.

Tartışmayı yöneten gazetecinin ilk sorusuna cevap olarak Demokrat aday Kerry, Amerika’yı Başkan Bush’dan daha güvenli bir ülke haline getireceğini söyledi. John Kerry, Bush’u Amerika’nın dış ülkelerle ittifak ilişkilerini bozmakla suçladı ve ülkeyi Irak savaşına sürüklemekle çok büyük bir değerlendirme hatası yaptığını belirtti.

Bush ise, terörizmi ve nefret ideolojisini yenilgiye uğratmanın Amerika’nın görevi olduğunu söyledi. Bush bunun da, saldırı durumunda kalmak ve ülke dışında özgürlükleri yaygınlaştırmakla başarılabileceğini ifade etti.

Demokrat aday Kerry, Bush’un zenginlere vergi indirimi tanıyarak ulusal güvenlik için maddi kaynakları kuruttuğunu savundu. John Kerry ayrıca kayıp olan nükleer malzemeyi bir an önce bularak, bunların teröristlerin eline geçmesini önleyeceğini bildirdi.

Bush ise Kerry’nin Başkan olduğu taktirde vaatlerini yerine getiremeyeceğini öne sürdü.

Irak’taki askerlerin ne zaman geri çekileceği sorusuna Başkan Bush, bunun ancak Irak istikrara kavuştuktan sonra ve özgürlük yolunda ilerlemeye başlayınca mümkün olabileceğini belirtti.

Demokrat başkan adayı Kerry, Başkan Bush’u savaştan önce Irak için verdiği sözleri yerine getirmemekle suçladı ve bu vaatler arasında Birleşmiş Milletler silah denetçilerinin, savaşla kesilen işlerini tamamlamak için geri dönmesinin de bulunduğunu vurguladı. Kerry devamla Bush’u savaştan önce Birleşmiş Milletler’in iradesini hiçe saymakla ve gereken asker sayısını düşük tutmakla suçladı. Bush bu suçlamaya, “tümüyle saçma” diyerek yanıt verdi.

Kerry’nin savaş için ittifak kurmamama suçlamasına ise Bush, Polonya ile İngiltere’yi örnek göstererek cevap verdi. Bush, Irak konusunda bir plana sahip olduğunu bildirdi ve NATO ile Ürdün’ün yardımlarına işaret ederek Irak için uluslararası yardımın arttığını söyledi.

İki başkan adayı televizyonda programı seyreden ve henüz kime oy vereceğine karar vermemiş seçmenleri kendisine çekebilmek için çaba gösteriyor.

Bu tartışma, son kamuoyu yoklamalarına göre, Bush’u az farkla da olsa geriden izleyen Demokrat aday John Kerry için büyük önem taşıyor.

İki Başkan adayı arasında ikinci televizyon tartışması 8 Ekim'de, üçüncüsü ise 13 Ekim'de yapılacak.

Başkan Yardımcısı adayları Dick Cheney ve John Edwards da 5 Ekim Salı günü bir televizyon tartışması yapacaklar.

XS
SM
MD
LG