Erişilebilirlik

ABD: 'İran Büyüyen Bir Tehdit' - 2004-09-30


Silah denetiminden sorumlu Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı John Bolton, ABD'nin nükleer teknoloji sahibi olmak isteyen İran’ı hem Irak’taki Amerikan birlikleri hem de Ortadoğu’daki komşuları için giderek büyüyen bir tehdit olarak gördüğünü açıkladı.

Bolton, ayrıca İran’ın komşu ülke Irak’taki gelişmelere müdahale ettiğini belirterek Tahran yönetiminin bu tavrını kınadı.

Bolton, Amerika’nın Sesi’ne verdiği demeçte, İran’ın nükleer silah üretme niyetinin hem Amerikan birlikleri, hem de müttefikler için tehdit oluşturduğunu söyledi:

"İran’ın nükleer silah sahibi olma çabasını hem bölgedeki Amerikan güçleri hem de Ortadoğu ve Doğu Avrupa’daki müttefiklerimizi için tehlikeli buluyoruz. Balistik füze geliştiren İran’ın nükleer silah sahibi olmak istemesiyle birlikte bu tehdidin giderek arttığını gözlemliyoruz."

Nükleer silah geliştirmek istediği iddialarını defalarca reddeden İran, amacının sadece nükleer güç kullanarak elektrik üretmek olduğunu belirtiyor. Amerika ise konuyu Birleşmiş Milletler güvenlik konseyine götürmek istiyor.

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi, Çarşamba günü New York’ta basın mensuplarına yaptığı açıklamada İran’ın barışçıl nükleer teknoloji çabalarından asla vazgeçmeyeceğini söyledi ve İran’ın nükleer silah üretmek istediği iddiasını bir kez daha yalanladı.

Ancak, ülkesinin nükleer programıyla ilgili kaygıları anlaşılır bulduğunu belirten Harrazi, Tahran yönetiminin bu kaygıları gidermek amacıyla Avrupalı ülkelerle görüşmeleri sürdürmek istediğini kaydetti.

Nükleer program konusu Washington ile Tahran arasında yaşanan sorunların çözümü önündeki engellerden sadece birisi. Harrazi de, Amerika-İran ilişkilerini çok düşük bir düzeyde olduğunu vurguladı.

Amerikalı yetkililerin İran’a yönelttiği bir başka suçlama ise Irak’taki amerikan güçlerine ve geçici yönetime karşı bir ayaklanma başlatan radikal Şii din adamı Mukteda El Sadr’a silah ve mali kaynak sağladığı yönünde:

"İran’ın, Irak’taki duruma, işlerin düzelmesine hiç de yardımcı olmayacak şekilde karıştığına ilişkin bir soru işareti bulunduğunu sanmıyorum. Bunu, onlara da açıkça ifade ettik. İngilizler ve koalisyondaki diğer müttefiklerimiz bunu açıkça dile getirdi. Irak’ta Ocak ayında serbest ve adil bir seçim yapmaya kararlıyız ve ister içeriden ister dışarıdan olsun birilerinin Irak’ın demokratik çözüm sürecinde ilerlemesini engellemeye çalışması işleri kolaylaştıran bir tavır değil."

İran Dışişleri Bakanı Harrazi ise Irak’taki gelişmelere müdahale ettikleri iddiasını yalanladı. Harrazi İran’ın da, Irak’ta güvenlik nedeniyle bazı kentlerde gerçekleştirilemese bile seçimlerin zamanında yapılması düşüncesinde olduğunu söyledi.

Bolton, isyancıların Irak’taki seçim takvimini engelleme çabasının isyancıların giderek çaresizleştiklerinin bir kanıtı olduğunu ifade etti.

XS
SM
MD
LG