Erişilebilirlik

İranlı Diplomat Serbest, Diğer Rehinelerin Durumu Belirsiz - 2004-09-28


İran geçtiğimiz ay başında kaçırılan diplomatının serbest bırakıldığını ve diplomatın şu anda Tahran’ın Bağdat büyükelçiliğinde bulunduğunu açıkladı. Ancak Irak’taki diğer rehinelerle ilgili durum belirsizliğini koruyor.

Kerbela Konsolosu Feridun Cihani, 4 Ağustos tarihinde Bağdat dışında kaybolmuştu. Kaçırma olayının sorumluluğunu, kendisini Irak’taki İslam Ordusu olarak tanımlayan bir grup üstlenmişti.

İran devlet televizyonuna konuşan Cihani, militanların İran’ın Irak’ın iç işlerine karışmak gibi bir niyetinin olmadığını anladıkları için kendisini serbest bıraktığını söyledi.

Irak’ta militanların elinde hala birçok yabancı rehine bulunuyor. Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier, İranlı diplomatın salıverilmesinin kendisini, rehin tutulan iki Fransızla ilgili olarak cesaretlendirdiğini söyledi.

Dün ayrıca geçtiğimiz hafta kaçırılan bir Mısırlı ile iki Iraklı serbest bırakıldı.

Amerikan Kuvvetlerinin Operasyonu Aralıksız Sürüyor

Amerikan savaş uçakları, Felluce ve Bağdat’ın Şiilerin yaşadığı Sadr semtini bombaladı.

Görgü tanıkları uçakların dün akşam saatlerinde Felluce’ye füze fırlattığını söylüyor. Amerikan kuvvetlerinin hedefinin Ebu Musab Zarkawi’ye bağlı teröristler olduğu bildiriliyor.

Dün ayrıca erken saatlerde Sadr semtine hava ve kara saldırısı düzenlendi. Bölge, radikal Şii lider Muktada el Sadr’a bağlı milislerle Amerikan kuvvetleri arasında sık sık çatışmalara sahne oluyor.

Musul’da ise, Irak Ulusal Muhafız Gücünün karargahı önünde bomba yerleştirilmiş bir araç havaya uçtu. En az 3 Iraklı askerin öldüğü, beşinin de yaralandığı bildirildi.

Polis, bombanın Iraklı askerleri taşıyan araçlar yoldan geçerken patlatıldığını açıkladı.

Bakuba kasabasında da yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 4 Iraklı öldü.

XS
SM
MD
LG