Erişilebilirlik

Seçim Yarışında Bush Az Farkla Önde Gidiyor - 2004-09-28


Amerikan Başkanlık seçimlerine altı haftadan daha az bir zaman kala yapılan kamuoyu yoklamaları Başkan Bush’un az farkla Demokrat aday John Kerry’nin önünde gittiğini gösteriyor.

Kamuoyu araştırmaları, Irak’taki durumun seçimin sonucunu etkileyebilecek önemli bir etken olduğunu da ortaya koyuyor.

Yarışı Başkan Bush önde götürürken, kamuoyu yoklamaları iki aday arasındaki farkın gittikçe kapanmakta olduğunu da kaydediyor.

Bazı Demokratlara göre bunun nedeni, Kerry’nin Irak’ta izlediği politika yüzünden Başkan Bush’u sürekli olarak eleştirmesi:

“Başkan Bush’un yanlış kararları, hesapları ve Irak’taki savaşı kötü yönetiminin teröre karşı savaşı kazanmayı daha güç hale getirdiğine hiçbir şüphe yoktur. Başkan Bush, Saddam Hüseyin’i birinci önceliği yaptı. Ben Üsame bin Ladin’i birinci öncelik yapacağım.”

Kamuoyu yoklamaları uzun bir zamandır seçimin üç ana konu: Irak, terörle savaş ve Amerikan ekonomisinin durumu üzerine odaklanacağını gösteriyordu.

Başkan Bush bir yandan Irak politikasını savunuyor ve Irak’ın işgalinin terörle savaşın önemli bir parçası olduğunu vurguluyor:

“Saddam Hüseyin iktidarda olsa daha güvende olurduk kim diyorsa yanlıştır. Irak, uluslar arası toplumu kandırdığı için Irak’a gittik. Diplomasi başarısız olduğu için ve 11 Eylül saldırılarında öğrendiğimiz gibi, tehditler bize zarar vermeden onlarla mücadele etmek için Irak’a gittik.”

Kerry karşıtı eski Vietnam gazilerinin, Demokrat adayın başkomutanlık için uygun olup olmadığını sorgulayan reklamlarından sonra Başkan Bush, kamuoyu yoklamalarında öne geçmeye başlamıştı.

Virginia Üniversitesinden siyasi uzman Larry Sabato, Cumhuriyetçilerin New York’taki parti büyük kurultayını çok etkili bir şekilde kullanarak Senatör Kerry hakkında ciddi kuşkuların oluşmasını sağladıklarını belirtiyor:

"Cumhuriyetçi kurultay son derece önemli çünkü Cumhuriyetçiler, Demokratların kurultayından daha etkili bir iletişim stratejisi uyguladılar. Hem Kerry karşıtı gazilerin saldırıları hem de kurultay başkana az farkla Kerry’nin önüne geçme şansı verdi. Bu durumun seçim gününe kadar devam edip etmeyeceği ise henüz bilinmiyor.”

Başkan Bush’a desteğin, iki aday arasındaki çekişmeli eyaletlerde de arttığı kaydediliyor. Bu eyaletlerde alınacak sonuçlar Kasım ayındaki seçimin sonucunu etkileyecek.

Siyasi strateji uzmanları, adayların katılacağı tartışma programlarının Kerry’nin olumsuz trendi tersine çevirmek için son şansı olduğuna inanıyor.

Üç tartışma programından ilki Florida’da Perşembe günü yapılacak ve adaylar dış politikayı tartışacak... Başkan yardımcılarının katılacağı tek tartışma programı ise 5 Ekim’de yapılacak.

Merkezi Washington’da bulunan düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nden Stephen Hess, tartışma programlarının her iki kampanya için son derece önemli olduğunu şöyle açıklıyor:

“Tartışma programları son derece önemli çünkü seçmenler genellikle adayların kampanyalarını televizyonda birkaç saniye görebiliyor. Seçmenler oturup 90 dakika adayları ancak bu tartışma programlarında birkaç kez izleyebiliyor.”

Televizyon tartışma programları 1960 yılında Demokrat aday John Kennedy ile Cumhuriyetçi Richard Nixon’ın katıldığı programdan bu yana son derece önemli bir rol oynuyor.

XS
SM
MD
LG