Erişilebilirlik

Fransa Dışişleri Bakanından 'Kara Delik' Benzetmesi  - 2004-09-27


Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier, Irak konusunda toplanması önerilen uluslararası konferansta, Amerika öncülüğündeki kuvvetlerin Irak’tan çekilmesi üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell Irak’la ilgili bir uluslararası konferans toplanması fikrini desteklediğini dün açıklamıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Barnier, Irak’ta mevcut durumun, uzayda görülen “kara deliklere” benzediğini ve istikrarsız olduğunu söyledi.

Fransız Bakan, önerilen konferansın, Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenmesi ve “silahlı direniş yolunu seçenler de dahil”, Irak’taki bütün siyasi grup ve toplulukları kapsaması gerektiğini belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanı Powell, Irak Başbakanı İyad Allavi tarafından önerilen konferansın, önümüzdeki ay bir Orta Doğu ülkesinde düzenlenmesinin doğru olacağını söylemişti. Powell konferansa G-8 grubuna dahil sanayileşmiş ülkeler ve Irak’a komşu olan ülkelerin katılması gerektiğini belirtmişti.

Bu arada böyle bir konferansa katılması beklenen Türkiye ve İran’ın Dışişleri Bakanları Abdullah Gül’le Kemal Harrazi bugün New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çerçevesinde bir görüşme yaptı.

XS
SM
MD
LG