Erişilebilirlik

İngiliz Rehine Başbakan Blair'e Yalvardı - 2004-09-23


Irak’ta militanların elinde rehin tutulan İngiliz, hayatının kurtarılması için İngiltere Başbakanı Tony Blair’e yalvardı.

Militanlar, Kenneth Bigley’in bu talebini dile getirdiği video bandı yayınladı. Militanlar Koalisyonun elindeki bütün kadın tutukluların serbest bırakılmasını istiyor.

Amerikalı yetkililerse, iki Iraklı kadın tutuklunun hemen serbest bırakılmayacağını açıkladı.

Iraklı yetkililer daha önce, Saddam Hüseyin’in silah programında çalışmakla suçlanan iki bilim kadınından birinin bırakılacağını açıklamıştı. Yetkililer, bu kararın militanların talepleriyle ilişkisi olmadığını öne sürmüştü.

Terörist lider Ebu Zarkavi’ye bağlı militanlar Eugene Armstrong ve Jack Hensley adlı iki Amerikalı’yı başlarını keserek öldürüldü.

Bu arada militanlar ellerinde tuttukları iki İtalyan kadın rehineyi öldürdüklerini iddia etti. İtalyan makamları bu bilginin doğruluğunu araştırıyor.

Öte yandan Bağdat’ta dünkü çatışmalar ve bombalı saldırılarda en az 21 kişi öldü, 200’den fazla kişi de yaralandı.

Bir intihar bombacısı Irak ulusal ordusuna başvuru hazırlığı yapmak üzere bir fotokopi dükkanında bulunan 7 kişinin ölümüne 50’den fazlasının da yaralanmasına neden oldu.

El Mansur mahallesinde bir Amerikan askeri kontrol noktasına düzenlenen bombalı saldırıda bir asker öldü, dört asker de yaralandı.

Sadr mahallesindeki çatışmalarda da en az 13 kişi öldü, 149 kişi de yaralandı. Tıkrit ve Musul’daki saldırılarda da birer Amerikalı asker öldü.

XS
SM
MD
LG