Erişilebilirlik

Meclis Pazar Günü Olağanüstü Toplanıyor - 2004-09-23


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Birliği Parlamentosu başkanlar konferansına katılmak üzere gittiği Brüksel’deki temaslarından gelen olumlu mesajların ardından, Meclis’in 26 Eylül Pazar günü olağanüstü toplanmasına karar verildi.

Erdoğan’ın Avrupa Birliği Komisyonun Genişlemeden Sorumlu üyesi Gunther Verheugen ve Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi’yle yaptığı olumlu yönde görüşmeler, Ankara’yı da harekete geçirdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Faruk Çelik düzenlediği basın toplantısında, Meclis’in 26 Eylül Pazar günü TSI 11:00’de olağanüstü toplanacağını açıkladı.

Yönetme ve yürürlük maddelerinin oylanması sırasında durdurulan 346 maddelik Yeni Türk Ceza Kanunu yasa tasarısının görüşmelerine Pazar günü devam edilecek.

Böylece, yeni Türk Ceza Kanunun yasalaşmasının rafa kaldırılmasının 6 Ekim’de Avrupa Birliği Komisyonu’nun Türkiye ile ilgili yayımlayacağı İlerleme Raporuna olumsuz yansıyacağı yönündeki kaygılar giderilmiş oldu.

Yeni Türk Ceza Kanunun yasa tasarısının 6 Ekim öncesi yasalaşması için 28 Eylül’de Meclis’i olağanüstü toplantıya çağıran Muhalefet CHP de bu sonuca sevindiğini belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Türk Ceza Kanunu ile ilgili gelinen noktadan memnun olduklarını söyledi ve “Türk Ceza Kanunu görüşülerek işin kısa sürede bitirilmesini istiyoruz” dedi.

Türk Ceza Kanunu tasarısı Meclis Genel Kurulu’ndan geçtiğimiz hafta geri çekilmiş, AKP’nin parti içinde zinanın suç sayılması maddesi konusunda yaşadığı görüş ayrılıkları ve zina’yı “cinsel sadakatsizlik” adıyla tekrar gündeme getirme isteği görüşmeleri tıkamıştı.

Son iki maddesinin bu Pazar günü oylanacağı Yeni Türk Ceza Kanunu yasa tasarısının Ekim ayına kadar yasalaşması hedefleniyor.

XS
SM
MD
LG