Erişilebilirlik

Allavi: 'Militanlarla Pazarlık Yok' - 2004-09-23


Irak Başbakanı İyad Allavi, iki Amerikalı rehineyi öldüren ve bir İngiliz rehineyi öldürmekle tehdit eden direnişçilerin taleplerine boyun eğmeyeceklerini bildirdi.

Militanlar, Amerikan ordusunun elindeki Iraklı kadın mahkumların serbest bırakılmasını istiyor. Amerika’ysa, gözaltında sadece iki kadın bulunduğu ve ikisinin de Saddam Hüseyin’in kitle imha silahları programına karıştığını ileri sürüyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ve Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell da, militanlarla pazarlığa oturmanın, rehin alma eylemlerini artıracağına inanıyor.

Bu arada Roma hükümetinin de, kaçırıldıktan sonra öldürüldükleri iddia edilen iki İtalyan kadın rehinenin akıbetlerini araştırdığı belirtildi. Kadınları kaçıran grup, İtalya’nın Irak’tan askerlerini çekmesini istiyordu.

Irak'ta Şiddet Olayları Sürüyor

Öte yandan, Irak’ta şiddet olayları dün de devam etti ve Bağdat’ta düzenlenen bombalı saldırılarda en az 21 kişi öldü. Bağdat’ın Şii nüfusunun yoğunlukta olduğu Sadr semtindeki çatışmalarda da 13 kişinin öldüğü bildirilirken, Amerika ölü sayısını 25 olarak verdi.

Dün Irak’ın çeşitli yerlerindeki çatışmalarda, üç Amerikan askeri de hayatını kaybetti.

Allavi Washington'da

Bu arada Washington’da bulunan Irak Geçici Başbakanı İyad Allavi’nin, bugün Beyaz Saray’da Başkan Bush’la görüşmeden önce, Amerikan Kongresi üyelerine bir konuşma yapması bekleniyor.

Allavi’nin bugün yapacağı konuşma, Kongre üyelerinin Başkan Bush’a Irak’a savaş açma yetkisi vermesinin ikinci yıldönümüne denk geliyor.

Çok sayıda Kongre üyesi, Başkan Bush’un Irak politikalarını ağır bir şekilde eleştiriyor. Başkan Bush, Allavi’nin böyle bir zamanda Washington’da bulunmasının, Irak politikasına yönelik desteği artırmasını umuyor.

Allavi ve Bush, Birleşmiş Milletler toplantıları için bulundukları New York kentinde de bir araya geldi. Allavi, New York’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, direnişçilere karşı savaşın kazanıldığını söyledi.

XS
SM
MD
LG