Erişilebilirlik

Snow: Dünya Ekonomisi İyi Yolda - 2004-09-21


Amerika Maliye Bakanı John Snow dünya ekonomisinin son 20 yılın en iyi dönemini yaşamakta olduğunu söyledi. Bakan bu görüşünü Ulusal Basın Klübü’nde yaptığı konuşmada dile getirdi.

Maliye Bakanı John Snow daha da iyi bir büyüme için Almanya’nın iş piyasasındaki sorunları yenmesi Fransa’nın da emeklilik sisteminde reform yapması gerektiğine işaret etti.

Amerika Maliye Bakanı 1 Ekim’de, dünyanın en büyük sanayi ülkelerinin maliye bakanlarının katılacağı bir toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Snow, Amerikan ekonomisinin hızlı bir büyüme içinde olmasına rağmen, bütçe açığını kapatmak üzere devlet harcamalarını kısmaları gerektiğini bildirdi. Snow buna ek olarak, şirketlerin çalışanları için ödedikleri sağlık harcamalarını yükselten, doktorlar aleyhine açılan davalara da sınırlama getirilmesi gerektiğini bildirdi.

Snow Amerikan ekonomisinin gücü sayesinde, son dört yıldaki bir çok krizin atlatılabildiğine işaret etti. Bakan bu krizleri borsaların çöküşü, 2001’deki 11 Eylül terör saldırıları, ekonomik durgunluk, Afganistan ve Irak savaşları ile şirket skandalları olarak saydı.

“Belkide bu talihsiz şirket skandalleri, halkın, şirket yöneticileri ve şirketlerin maliyesiyle ilgili sektörlerin liderlerine olan güvenini yok ederek en büyük tahribatı yarattı. Bu skandaller şirket yönetim kurullarının işlerini, gereken sadakatle yapmadıklarını ortaya çıkartı; şirket yönetim kurullarının hissedarlarına, olması gerektiği kadar sadakatle hizmet etmediklerini gösterdi.”

Maliye bakanı, bağımsız Merkez Bankası’nın bugün faiz oranlarını yeniden yükseltmesi beklenen toplantısından önce, bu kuruluşun ekonomik büyümeye imkan yaratan başarısını da övdü:

“Merkez Bankası’nın ekonomimizin büyümesine yardımcı olan politikalarını da unutamayız. Merkez Bankası, enflasyona yol açmaksızın ekonomik büyümeye imkan yaratan politikalar izledi. Bugün enflasyonsuz bir ortamda yaşıyoruz. Enflasyon çok sıkı kontrol altında tutuluyor. Bu hem ekonomiye yardım ediyor hem de halkın geleceğini, sağlıklı bir şekilde planlamasını sağlıyor.”

Maliye Bakanı, Çin ve diğer bazı ülkeleri, paralarının değişim oranlarını serbest bırakıp piyasadaki arz ve talebe göre değer bulmasını sağlamaya da çağırdı.

Uluslararası Para Fonu Başkanı Rodrigo RATO ise bir başka konuşmada dünyanın önde gelen ekonomilerini, dünyadaki ekonomik durumun elverişli olmasından yararlanarak iç politikalarını güçlendirmeye çağırdı. Rato Amerika’nın maliye ve ticaret açığı yaratan politikalarını düzeltmesini, Avrupa ile Japonya’nın da yapısal reformları gerçekleştirmelerini istedi.

XS
SM
MD
LG