Erişilebilirlik

İyad Allavi:'Seçimler Ocak Ayında' - 2004-09-21


Irak Başbakanı İyad Allavi, hükümetinin isyancılara karşı savaşı kazanmakta olduğunu ve seçimlerin planlandığı gibi Ocak ayında yapılacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları nedeniyle New York’ta bulunan Başbakan Allavi, Başkan Bush’la görüştü.

Bush görüşme sırasında Irak’ta Allavi hükümetinin, demokrasi yönünde attığı adımlardan memnunluk duyduğunu söyledi.

Allavi de ülkesinde son gelişmelerden sözederken, rehin alınan kişilerin öldürülmesinin uygar dünya tarafından nefretle kınandığını belirtti.

Allavi, CNN televizyonuna verdiği mülakatta da yabancı teröristlerin, devrik Baas rejimi yanlılarının ve Saddam Hüseyin tarafından, Amerikan kuvvetlerinin Irak’a girmesinden hemen önce serbest bırakılan yaklaşık 31 bin mahkumun, ülkesinin güvenlik ve istikrarı için ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi.

Ancak Allavi, Irak’ın birçok yerinde isyancıları kontrol altına almayı başardıklarını savundu. Irak Başbakanı, Irak’ta bulunduğunu söylediği terörist Ebu Musab El Zarkavi’nin, hem El Kaide hem de eski Saddam rejimi yanlısı Iraklılarla işbirliği içinde olduğunu belirtti.

Irak Başbakanı, Necef’te Şii ayaklanmasına liderlik eden din adamı Mukteda El Sadr’ın, hakkındaki cinayet suçlamasından aklandığı takdirde siyasi sürece katılmakta serbest olduğunu bildirdi.

XS
SM
MD
LG