Erişilebilirlik

Irak'ta İki Sünni Din Adamı Öldürüldü - 2004-09-20


Irak’ta önde gelen iki Sünni din adamı Bağdat’ın Şii mahallelerinde öldürüldü.

Şeyh Hazem el Zeydi adlı din adamı, dün Sadr semtindeki bir camiden çıkarken silahlı saldırıya uğradı. Şeyh Muhammed Cedva el Cenabi adlı diğer bir din adamıysa, Şiilerin yoğun olduğu diğer bir semtte camiye girerken öldürüldü.

Bu arada, Amerikan savaş uçakları Sünni direnişin yoğun olduğu Felluce kentini bombalamaya devam ediyor.

Amerikan askeri yetkilileri son operasyon konusunda açıklama yapmadı ancak, en az 2 kişinin öldüğü ve 3 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Rehin Iraklı Askerler Serbest

Rehin alınan 18 Iraklı asker serbest bırakıldı. Rehinelerin serbest bırakılışları hakkında fazla ayrıntı verilmezken, Mukteda El-Sadr’ın, isyancılara rica etmesi üzerine askerlerin serbest bırakıldığı bildiriliyor.

Pazar günü yayınlanan bir videoda, direnişçiler, Mukteda El-Sadr’ın bir yardımcısının serbest bırakılmaması durumunda, 18 rehin askeri öldürecekleri tehdidinde bulunmuşlardı.

Bu arada, geçen hafta Bağdat’ta rehin alınan iki İngiliz ve bir Amerikan vatandaşın akıbetinden haber alınamıyor. Direnişçiler, koalisyon bilrikler tarafından tutuklanan kadınların serbest bırakılmasını şart koşmuştu.

Irak’ta adam kaçırma ve rehin alma olayları son günlerde tırmanışa geçti.

Militan bir grup elinde tuttuğu 18 Irak askerini kafasını keserek öldürmekle tehdit ederken, bir diğer grup, üç Kürt’ün kafasını keserek öldürdü.

Bağdat’ta geçen hafta kaçırılan ve öldürmekle tehdit edilen iki Amerikalı ve bir İngiliz için tanınan süre bugün doluyor.

Iraklı askerleri rehin tuttuğunu ileri süren grup, Şii din adamı Mukteda el Sadr’ın yardımcısı Hazem el Araji’nin salıverilmesini talep ediyor. Araji dün erken saatlerde bir operasyon sırasında tutuklanmıştı.

Buarada bir Internet sitesi Amerikalılarla işbirliği yaptıkları gerekçesiyle kafası kesilerek öldürülen üç Kürt’ün görüntülerini yayınladı. Amerika’nın Sesi Kürtçe servisine bilgi veren yetkililer, öldürülen Kürt’lerin militanların iddia ettiği gibi Kürdistan Demokratik Partisi üyesi değil, öğrenci ve işçi olduklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG