Erişilebilirlik

'TCK Reformu Gerçekleşmezse Müzakerelere Başlanmaz' - 2004-09-19


Zina tartışmaları ile gergileşen Türkiye - Avrupa Birliği ilişkileri Almanya’nın gündeminde Pazar günü de üst sıralarda yeralıyor. Birliğin genişlemeden sorumlu yetkilisi Günther Verheugen’in Bild am Sonntag gazetesinde yer alan açıklamaları oldukça sert: "TCK reformu gerçekleşmez ise müzakereler başlanmaz." Öte yandan Hıristiyan Birlik Partisi, Türkiye’nin üyeliği konusunda tam anlamıyla ikiye bölünmüş durumda.

Bir yanda Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu üyesi Günther Verheugen’in açıklamaları, diğer yanda Hıristiyan Birlik Partisi CDU’da Türkiye’nin üyeliği konusunda yaşanan bölünme, Almanya’da son günlerin en önemli gündem maddesi. Dün Türkiye’nin AB nezdindeki büyükelçisi Oğuz Demiralp’le sürpriz bir görüşme yapan ve Türk Ceza Kanunu reformunun ne zaman sonuçlanacağı konusunda en kısa süre içinden bilgilendirilmek isteyen Verheugen bugün de Alman Bild am Sonntag gazetesine sert bir açıklama yaptı.

Ceza kanunu reformunun, müzakerelere başlanması açısından vaz geçilemez bir unsur teşkil ettiğini ve zinanın suç olarak kabul edilmesi halinde müzakerelere devam edilemeyeceğini kaydeden Verheugen ‘Türkiye’nin de Avrupa’nın da değerleri bellidir. Türkiye kendi değerleri ile Avrupa değerlerini bir araya getirme konusunda bütün gücünü ortaya koymalıdır’ şeklinde konuştu. Verheugen ayrıca ‘Türkiye’nin insan haklarına saygılı bir hukuk devleti olduğu sadece bu yeni yasal düzenleme ile kanıtlanabilir. Komisyon merkezi konumdaki bu düzenleme gerçekleşmediği takdirde müzakerelere devam edilemeyeceğini açıklıkla ifade edecektir’ yorumunda bulundu.

Öte yandan Türkiye’nin AB’ye alınmasına karşı yürütüğü kampanyalar çerçevesinde hükümet ve parti başkanlarıyla, komisyon üyelerine gönderdiği mektuba tepki alan muhafazakar Alman Hıristiyan Birlik Partisi (CDU) lideri Angela Merkel, aynı zamanda kendi partisini de ikiye böldü. Merkel’e karşı çıkan CDU milletvekili ve Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Volker Rühe’yi takip eden CDU Dışişleri uzmanı Ruprecht Polenz’e Hamburg Belediye Başkanı Ole von Beust da katıldı ve Türkiye’nin AB’ne alınmasını istediğini söyledi.

Merkel’e destek veren Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanı Wolfgan Böhmer ise Focus dergisine yaptığı açıklamada Türkiye’nin üyeliğine karşı çıktı ve ‘Henüz, birliğe dahil olan yeni on üyenin yükünü taşıyamazken; kalabalık bir nüfusa sahip, ekonomisi Slovakya’dan daha kötü ve güçlü bir İslami kültürün etkisi altında bununan bir Türkiye’nin AB’ne dahil edilmesi mümkün olamaz’ dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU Milletvekili Ingo Friedrich de Türkiye’nin AB’ne dahil olmasının birliğin ekonomik, kültürel ve teknik yapısı için büyük tehlike oluşturacağını ileri sürdü.

Bugünkü Bild am Sonntag gazetesinde yer alan bir başka haberde de CDU Parti Başkan Yardımcısı Christian Wullf’un parti içinde yaşanan gelişmelerden duyduğu endişeye ver verildi. Habere göre Wullf, 'Hükümetin uyguladığı yanlış politikaya, anket sonuçları ile karşı durmak yetmez. Biz Türkiye’nin üyeliği konusunu bir kenara bırakıp, parti içi bütünlüğü sağlamak için çalışmalıyız’ yorumunda bulundu.

XS
SM
MD
LG