Erişilebilirlik

ABD Seçimlerini Gözlemci Gruplar Denetleyecek  - 2004-09-18


San Fransisco merkezli sivil toplum örgütü Küresel Değişim (Global Exchange), 15 ülkeden gelen 20 gözlemciyi ağırlıyor.

Güney Afrika Bağımsız Seçim Komisyonu başkanı olan delegasyon üyesi Brigalia Bam, dünyanın diğer bölgelerindeki insanların Amerikan seçim sonuçlarını geçerli kabul etmesinin önemli olduğunu söylüyor.

Bam; "Bu odada bulunanlardan bir çoğumuz yıllar boyunca farklı ülkelerde, farklı koşullarda çalıştık. Bizi Amerika’ya getiren de bu tecrübelerimiz. Bizler seçim sistemlerinde reforma gitmeye kararlı insanlarız ve Amerika da dahil dünyanın bir çok ülkesi yapılan seçimlerin halkın görüşlerini yansıttığından, şeffaf ve adil olduğundan emin olmak istiyor. Ve bu konular çok temel öneme sahip" şeklinde konuşuyor.

Delegasyonun 60’dan fazla ülkede seçim gözlemlerine katışmış olan bir başka üyesi Arjantinli Horacio Boneo, batı demokrasilerinde uluslar arası gözlemcilerin seçimleri izlemesinin giderek yaygınlaştığını kaydediyor. Boneoy, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) anlaşmasında seçimleri izlemek üzere diğer ülkelerden gözlemci davet eden bir madde bulunduğunu da sözlerine ekliyor.

Boneo; "AGİT çerçevesinde örneğin Danimarka’daki seçimlerin denetlendiğini hatırlıyorum. İngiltere’deki seçimlerin, Galler’deki seçimlerin tam emin değilim ama galiba Kuzey İrlanda’daki seçimlerin ve bence bu giderek gelişen bir eğilim. Çünkü her yerde deneyimlerin paylaşılmasına ihtiyaç var, her yerde gelişmeye uygun bir yer var" diyor.

AGİT ilk kes Amerikan başkanlık seçimlerini izlemek üzere gözlemci gönderiyor.

Delegasyon üyelerinden Kanada eski dışişleri bakanı David MacDonald’a göre bağımsız Küresel Değişim örgütü üç ana konuya yoğunlaşacak.

MacDonald; "Bazı belirli gruplarla azınlıkların oy hakkını kullanmasının engellenmesi ihtimali, yakından izlenmesi gereken ve bir çok çevrenin yakından izlediği bir konu. İnsanların nasıl oy kullandığı meselesi, bu konu daha önce de gündeme gelmişti örneğim elektronik oy makineleri. Ve son olarak paranın etkisi, bütün bu işlerin nasıl döndüğü. Yani demek istiyorum ki, bütün bunlar sadece Amerikalıları ilgilendiren konular değil. Hepimizi ilgilendiren konular, çünkü hepimiz bunlarla mücadele ediyoruz" dedi.

Damaso Magbual, Asya’nın en eski seçim izleme örgütü olan Filipinler’deki Serbest Seçimler İçin Ulusal Yurttaş Hareketi’nin genel sekreter yardımcısı. Daha önce 15 ülkede seçim gözlemciliği yapan Magbual, Amerikan başkanlık seçimini izleme şansına kavuşmayı da memnuniyetle karşılıyor:

"Bence Amerika’nın da gözlemcileri davet etmesinin verimli sonuçları olacaktır çünkü kendimizi yargılarsak, yargılanmayacağımıza inanıyorum. Kendimizin en iyi olduğunu düşünebiliriz. Ancak başkalının dışarıdan durumu nasıl gördüğünü, işleri nasıl algıladığını bilmek her zaman daha iyidir".

Magbual, bu deneyimin kendisi açısından da öğretici olacağını belirtiyor. Filipinler’deki bir çok kurumun Amerika’dan esinlendiğini ifade eden Magbual kendi ülkesine faydalı önerilerle dönebileceğini ifade ediyor.

Küresel Değişim’in desteklediği grup içindeki diğer gözlemciler Avustralya, İngiltere, Şili, Gana, Hindistan, İrlanda, Meksika, Nikaragua, Tayland ve Zambia’dan geliyor. Bu gözlemciler Arizona, Florida, Georgia, Ohio ve Missouri eyaletlerindeki seçimleri izlemeyi planlıyor.

Amerikan seçimleri eyalet ve yerel mevzuata göre belirlendiği için çim izleme görevi de yerel yönetimlerin iznine bağlı. Bazı eyaletlerde sayım merkezlerine gireceklerinden emin olduklarını söyleyen Küresel Değişim yetkilileri istedikleri bütün izinleri alamadıklarını da sözlerine ekliyor.

XS
SM
MD
LG