Erişilebilirlik

Bağdat'ta Çatışmalar: 35 Ölü - 2004-09-12


Irak’ta direnişçiler ve koalisyon birlikleri arasında çıkan çatışmalarda, en az 35 kişi öldü.

Bağdat’taki çatışmalarda 13 kişi ölürken, 50’den fazla kişi de yaralandı. Ramadi kentindeyse, hastane yetkilileri 10 kişinin öldüğünü ve 40 kişinin yaralandığını bildirdi.

Öte yandan Hilla kentinde çıkan çatışmalarda, aralarında 3 Polonya askerinin de bulunduğu 12 kişi öldü.

Bağdat'taki çatışmanın, saldırıya uğrayan bir Amerikan zırhlı aracı çevresinde sevinç gösterilerinin yapıldığı Hayfa Caddesi'nde çıktığı bildirildi. Daha sonra çevredeki hedeflere Amerikan helikopterleri tarafından ateş açıldığı ileri sürüldü.

Olay, Irak devlet binalarıyla yabancı elçiliklerin bulunduğu, olağanüstü koruma altındaki 'Yeşil Bölge' yakınında meydana geldi. Sabah erken saatlerde ise Yeşil Bölge'ye havan mermileri düştüğü ve patlamalar olduğu bildirildi. Associated Press Ajansı, bu saldırı sırasında El Arabiye televizyonu muhabirinin öldüğünü bildirdi.

ABD Ordussu: 'Sivillere Ateş Açılmadı'

Bu arada Amerikalı askeri yetkililer, Bağdat’ta saldırıya uğrayan bir askeri aracın yakınlarındaki sivillere, helikopterden ateş açtıkları yolundaki iddiaları reddetti.

Yetkililer, helikopterin, hasar gören zırhlı araçtaki askerlerin yardım isteği üzerine bölgeye gittiğini, direnişçilerin yerden ateş açması üzerine bunlara karşılık verdiğini bildirdi.

Helikopterin, Bradley tipi zırhlı araçla birlikte, içindeki hassas silah ve ekipmanın düşman eline geçmesini önlemek için, imha ettiği açıklandı.

Batılı ajanslar görgü tanıklarına dayandırdıkları haberde, bombalanan aracın etrafına toplanan ve sevinç gösterileri yapan sivillere Amerikan helikopterinden ateş açıldığını duyurmuştu. Helikopterin açtığı ateş sonucu El Arabiye televizyonunun bir muhabiri de yaşamını yitirmişti.

Saldırıları Ürdünlü Teröriste Bağlı Grup Üstlendi

Ürdünlü terörist Ebu Musab El Zarkavi'ye bağlı Tevhid ve Cihad Grubu, Bağdat'ta bu sabah girişilen havan topu ve intihar saldırılarını kendisinin düzenlediğini açıkladı.

İnternette yayınlanan açıklamada, grubun, uygun gördüğü yer ve zamanda beklenmedik saldırılar düzenlene yeteneğine sahip olduğunu göstermek istediği belirtildi.

Bu arada, Bağdat’ta düzenlenen diğer bir bombalı saldırıda iki polis memuru ölürken, Ebu Gureyb cezaevi yakınlarına aracıyla yaklaşmaya çalışan ve intihar saldırganı olduğundan şüphelenilen bir kişi, Amerikan askerlerince öldürüldü.

Irak yetkilileri, yine Bağdat'ta bugün iki Iraklı polis memurunun saldırganlar tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Rehine krizi sürüyor

Irak'ta geçen hafta içinde kaçırılan İtalyan yardım kuruluşu çalışanı iki kadının serbest kalmasını sağlamak için görüşmeler yürüten İtalyan dışişleri bakanlığı heyeti, Ürdün'de Müslüman din adamlarıyla biraraya geldi.

Geçen ay kaçırılan iki Fransız gazeteciden ise henüz bir haber alınabilmiş değil.

XS
SM
MD
LG