Erişilebilirlik

11 Eylül'ün Tek Türk Kurbanının Eşi Anlattı - 2004-09-11


11 Eylül 2001 günü Amerika’da yolcu uçakları kaçırılarak düzenlenen terör saldırılarının üzerinden 3 yıl geçti. Saldırılar, taşıdıkları sembolik anlam ile yol açtıkları ölüm ve tahribatın boyutları açısından dünya tarihinde görülmemiş bir eylemdi.

Saldırıların merkezi olan New York'taki Dünya Ticaret Merkezi ikiz binalarının yerinde düzenlenen törene yaşamını yitirenlerin aileleri katıldı ve yaşamını yitirenlerin isimleri okundu. Törenlerde Hristiyan, Müslüman, Yahudi ve Budist cemaatlerinden liderler de hazır bulundu.

İkiz binalarda yaşamını yitiren tek Türk olan Zühtü İbiş’in eşi Leyla Uyar New York'taki törene 5 yaşındaki oğlu Mert ile katıldı.

Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulelerine uçakların çarptırılmasından bir iki dakika sonra olup bitenlere tanıklık etmiş olan gazeteci Elif Özmenek, yaşamını yitiren Zühtü İbiş’in eşiyle o günleri ve sonrasını konuştu.

ABD kurumlarından ve yetkililerden büyük destek gördüğünü vurgulayan Uyar, yakında Türkiye’ye döneceğini, ancak her 11 Eylül’de New York’a gelerek anma törenlerine katılacağını da belirtti.

Terörist saldırılar sırasında Zühtü İbiş, Dünya Ticaret Merkezi Birinci Kule'nin 103 katında, bilgisayar programcısı olarak çalıştığı Cantor Fitzgerald şirketinin bürolarında bulunuyordu.

Teröristlerin ele geçirdiği yolcu uçağının daha alt katlara çarpmasından hemen sonra eşi Leyla Uyar'la cep telefonuyla konuşan Zühtü İbiş'ten daha sonra haber alınamadı.

1975 Yozgat doğumlu ve hayatını kaybettiği zaman 2 yaşında, Mert adında bir oğlu olan Zühtü İbiş, eşi ve çocuğuyla New York yakınında, New Jersey eyaletinin Clifton kentinde oturuyordu. Ölümünden sekiz yıl önce Amerika'ya kendi ailesiyle birlikte göçeden Zühtü İbiş öğrenimini bilgisayar alanında görmüştü.

Dünya Ticaret Merkezi'nin bir numaralı kulesinde 101'le 105'inci katlar arasında büroları bulunan Cantor Fitzgerald şirketi, 11 Eylül 2001'de yaklaşık 1,000 çalışanının 600'ünü kaybetti.

25 yaşındaki Zühtü İbiş, New York'ta "Türk Kartalları" adlı takımda futbol oynuyordu.

XS
SM
MD
LG