Erişilebilirlik

Türkiye ABD'nin Tel Afer Operasyonundan Rahatsız - 2004-09-10


Türkiye, Amerika’dan Irak’ta, Türkmenlerin yaşadığı Tel Afer’deki operasyonlarına derhal son vermesini istedi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün emri üzerine Bakanlık yetkilileri Washington ve Ankara’daki yetkililerle temasa geçti. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Amerikalı yetkililere Türkiye’nin, Telafer’dan gelen haberleri endişeyle karşıladığı bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Tel Afer’deki olayların dikkatle ve kaygıyla takip edildiği kaydedildi.

Türkmen yetkililer, direnişçilerle Amerikan askerleri arasında çıkan çatışmalarda 26 Türkmen’in öldüğünü, 71’inin de yaralandığını bildirdi. Irak Türkmen Cephesi, Tel Afer’da binlerce kişinin evsiz kaldığını; 18 yaşından büyük Türkmenler’in kentten ayrılmasına izin verilmediğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün, Baltık ülkeleri ziyaretinde, Estonya’dan verdiği talimatla, Ankara’da Amerikan Büyükelçiliği, Washington’da da Beyaz Saray ile Dışişleri ve Savunma bakanlıkları nezdinde üst düzeyde girişimlerde bulunulduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan yaptığı açıklamada, “Tel Afer’e yönelik harekatın sona erdirilmesi, sivil halkın gözetilmesi, aşırı ve ayrımsız güç kullanılmaması ve halka gıda ve sağlık yardımının ulaştırılması istenmiştir” dedi. Tan bu isteğin, Amerikan makamlarına bildirildiğini ve gerekli özenin bir an önce gösterilmesinin beklendiğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, gelişmelerin yakından izlenmesine devam edildiğini de sözlerine ekledi.

Telafer’deki operasyonla ilgili olarak Amerika’ya tepki sadece Dışişleri Bakanlığı’ndan gelmedi. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada da olayla ilgili kaygı dile getirildi. Genelkurmay Başkanlığı, Irak Tel Afer’de meydana gelen olayların dikkatle ve kaygıyla takip edildiğini ve ilgili taraflardan sağduyulu hareket etmelerini beklediklerini açıkladı.

Irak Türkmen Cephesi ise, Irak’ın Tel Afer kentinde meydana gelen çatışmaların kontrolden çıkarak, Türkmenleri imha noktasına geldiğini bildirdi.

Amerikan güçlerinin teröristlere yönelik operasyonlarının bütün Tel Afer halkına yöneldiğine dikkat çekilen açıklamada, ateş altında kalan Türkmen halkının kentten göç etmeye başladığına dikkat çekildi. 50 bin Türkmen’in göç etmek zorunda kaldığı kaydedildi. 18 yaşın üzerindeki Türkmenlerin şehirden ayrılmasına izin verilmediğine işaret edilen açıklamada, bunun kentte bir soykırım uygulanacağı izlenimi uyandırdığı da belirtildi.

Bu arada Ankara’daki Amerikan büyükelçiliğinden bir yetkilinin Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, Amerikalı ve Türk yetkililerin dün konuyu tartıştıklarını söyledi ve bazı sivillerin Telafer şehrini terkettiğini doğruladı. Yetkili operasyonun radikal Şii direniş lideri Mukteda El Sadr’ın grubunu hedeflediğini ve operasyonun Türkmenleri hedef almadığını belirtti.

Irak’ın kuzeyindeki Telafar kentinde direnişçilerle Amerikan güçleri arasındaki çatışma ve operasyon devam ederken olaylarda onlarca insanın öldüğü öne sürülüyor.

Amerikalı yetkililer operasyona teröristlerin güvenlik güçlerine saldırmasından sonra başladığını belirtmişlerdi.

Öte yandan Amerikan ordusu, Tel Afer’in yanı sıra Felluce’deki operasyonlarına bugün de devam etti. Savaş uçakları sabah saatlerinde teröristlere ait olduğu sanılan yerleri bombaladı; bir kişi öldü.

Necef’te ise yüzlerce kişi Şii lider Mukteda El Sadr aleyhinde bir gösteri düzenledi; radikal din adamının, Mehdi Ordusu’yla birlikte kenti terketmesini istedi.

Bu arada Lübnan, iki vatandaşının Bağdat’ta ölü bulunduğunu duyurdu.

Dün Almanya’da, Irak’ın dış borçlarının bir kısmının silinmesi için söz alan Irak Devlet Başkanı Gazi Yaver ise Avrupa temaslarına bugün İtalya’da devam etti. Iraklı yetkili Başbakan Silvio Berlusconi’yle görüşmesinde, rehin alınan iki İtalyan’ın durumunu görüştü. İki İtalyan kadını rehin tuttuğunu iddia eden El Zevahiri Taraftarları adlı grup ise, Iraklı kadın tutukluların serbest bırakılması halinde rehinelerin durumu hakkında bilgi vereceğini bildirdi.

'Terörist Habib Aktaş Öldürüldü'

Öte yandan NTV televizyonu 15-20 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen bombalı saldırıların sorumlusu Habib Aktaş’ın Irak’ta öldürüldüğünü duyurdu. El Anbar’da Amerikan askerlerince düzenlenen bir operasyonda öldüğü bildirilen Aktaş’ın, El Kaide terör örgütünün Türkiye sorumlusu olduğu sanılıyordu. İstihbarat yetkilileri ise bu haberi henüz doğrulamadı.

XS
SM
MD
LG