Erişilebilirlik

El Kaide: 'Afganistan'da Kontrol Bizde' - 2004-09-09


El Kaide örgütünün iki numaralı ismi olarak bilinen Usame bin Ladin’in yardımcısı Ayman El-Zevahiri, Afganistan'ın büyük bölümünde kontrolü yeniden ele geçirdiklerini iddia etti.

Merkezi Katar'da bulunan Arap televizyonu El Cezire'nin yayınladığı video kasette El Zevahiri, Amerika’nın Irak ve Afganistan’da yenilginin eşiğinde olduğunu ileri sürdü; “yenilgileri an meselesi” dedi.

Usame Bin Laden'in sağ kolu olarak gösterilen Ayman El Zevahiri, "Doğu ve güney Afganistan’ın mücahitler için serbest bir bölge haline dönüştüğünü" de iddia etti.

Amerikan istihbarat birimleri video kaseti inceliyor. Kasetin ne zaman ve nerede kaydedildiği açıklığa kavuşmadı.

Afganistan’daki Amerikan askerleri Pakistan sınırındaki bölgelerde gerçekleştirdiği operasyonlarda sık sık El Kaide savaşçıları ile Taleban yanlısı militanları yakalıyor.

Ayman El-Zevahiri’nin video kaseti üç yıl önce bir suikasta kurban giden, Taleban karşıtı Kuzey İttifakı’nın eski lideri Ahmet Şah Mesut’un anıldığı sırada yayınlandı.

Mesut, Amerika’da düzenlenen 11 Eylül 2001 terör saldırılarından iki gün önce gazeteci kılığındaki El Kaide militanlarınca öldürülmüştü.

XS
SM
MD
LG