Erişilebilirlik

Verheugen Diyarbakır'da  - 2004-09-07


Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen dün basladigi Diyarbakır temaslarını sürdürüyor. 6 Ekim’de açıklanacak İlerleme Raporu öncesi Türkiye’ye kritik bir ziyaret gerçekleştiren Avrupa Birligi Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi bugün 1995 yılında boşaltılan Diyarbakir’ın Lice ilçesine bağlı Tuzla köyünü ziyaret etti.

Tuzla köyü 1995 yılında terör tehdidi gerekçesiyle boşaltılmış, 2001 yılında ise köye dönüşler başlamıştı.

Verheugen Tuzla köyünü gezerken yaptığı açıklamada terör nedeniyle boşaltılan köylere geri dönüşlerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Gunter Verheugen ayrıca Türkiye’de Kürtlere daha fazla kültürel hak verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Diyarbakır'da dünkü temaslarında kapatılan Demokrasi Partisi’nin eski milletvekili Leyla Zana ile de görüşen Verheugen, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, 'İkimiz de bölgede demokrasi ve hukukun üstünlüğünün korunması ve muhafaza edilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz' şeklinde konuştu.

Verheugen 6 Ekim’de Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yayımlanacak Ilerleme Raporu öncesi, Türkiye’yi son kez denetliyor. Verheugen dün Ankara’da yaptığı temaslarda Türkiye’nin kritik eşiği aştığını söylemiş ve olumlu mesajlar vermişti.

Bu arada Kuzey Iraklı Kürt yöneticiler bugün Ankara’ya gidiyor. Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ile Kürdistan Demokratik Partisi Bölgesel Yönetim Sorumlusu Neçirvan Barzani, Ankara’da yapacakları temaslarda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’le görüşecekler.

Her iki Kuzey Iraklı Kürt liderden Irak'taki son durumla ilgili bilgi alınacak.

Ankara’nın son zamanlarda Irak’ta Türklere yönelik saldırıların artması nedeniyle duyduğu kaygıyı her iki liderle görüşmelerde de gündeme getirmesi bekleniyor.

Ankara ayrıca Habur Sınır Kapısı’nda Türkler’den alınan vergi ve harçlarla ilgili rahatsızlığa da dikkat çekecek. Kürdistan Demokratik Partisi Bölgesel Yönetim Sorumlusu Neçirvan Barzani’ye ise ikinci sınır kapısı ile ilgili olarak “Ovaköy-Musul güzergahına karşı çıkmayın” mesajı verilecek.

Habur sinir kapisindaki kuyruklari kisaltmak ve Musul gibi onemli sehirlere daha kisa ve guvenli yollardan ulasmak Turkiye’nin ikinci bir sinir kapisinin acilmasini istemesinin nedenleri arasinda.

XS
SM
MD
LG