Erişilebilirlik

Rusya ve İsrail Terörle Mücadelede İşbirliğine Hazırlanıyor - 2004-09-06


İsrail hükümeti Rusya'ya, militan gruplarla mücadelede sahip olduğu deneyimi paylaşmayı önerdi. Öneri, İsrail'i ziyaret etmekte olan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'a iletildi.

Lavrov'un Kudüs'te İsrail yetkilileriyle görüşmeleri sırasında yapılan, istihbarat ve deneyim paylaşımı yönündeki öneriyi memnunlukla karşıladığı bildirildi. Orta Doğu ülkelerinde çıktığı gezi çerçevesinde İsrail'e uğrayan Lavrov, bu alanda iki ülke arasında yapılacak işbirliğinin, terörizme karşı mücadele etmeye çalışan uluslararası koalisyonu güçlendireceğini söyledi.

İsrail'in Haaretz gazetesine demeç veren Lavrov, Rusya'nın ve İsrail'in terörizmden büyük acı çektiğini söyleyerek "bu evrensel kötülük karşısında birlik içinde mücadele çağrısında" bulundu.

Israil Dışişleri Bakanı Silvan Shalom da ülkesinin bu konuda büyük deneyim olduğunu ve bunu paylaşmak istediğini söyledi.

İsrail Radyosu'na açıklama yapan Shalom, İsrail halkının, Rusya'daki son okul baskınında yakınlarını kaybeden aileleri gayet iyi anladığını çünkü İsrailli ailelerin de terörist saldırılar nedeniyle büyük acılar yaşadığını belirtti.

İsrailli bakan teröre karşı savaşta işbirliği yapmanın hayati önem taşıdığını belirtti ve bunun siyasi ve güvenlik alanlarında işbirliğini arttırma anlamına geldiğini vurguladı.

Amerika'yı hedef alan 11 Eylül saldırılarından buyana İsrail, Filistinli militanlara karşı yürüttüğü mücadeleyi, dünya çapında terörle mücadelenin bir parçası olarak kabul ediyor.

Rusya da Çeçenistan Cumhuriyeti'nde bağımsızlık isteğiyle başkaldıran militanlara karşı mücadelesini, uluslararası terörle mücadele kapsamında değerlendiriyor. Rus yetkililer, Çeçenistan'da, El Kaide terör şebekesiyle bağlantılı militanların da faaliyet gösterdiğini savunuyor.

Rus yetkililer, Kuzey Osetya'nın Beslan kentindeki bir okulda çok sayıda öğrencinin ölümüyle sonuçlanan olayda bin kadar kişiyi rehin alan teröristler arasında Çeçen militanların yanında yabancıların da bulunduğunu söylüyor.

XS
SM
MD
LG