Erişilebilirlik

'Rehine Krizinde Ölü Sayısı 150'ye çıkabilir' - 2004-09-03


Rus yetkililer Kuzey Osetya’daki okul baskınının sona ermesinin ardından ölü sayısının 150’nin üzerine çıkabileceği uyarısında bulundu.

Çatışmaların hala devam ettiği Beslan kentindeki okul binası çevresinde, diğer rehinelerin kurtarılmasına çalışılıyor. Bina Çarşamba gününden bu yana silahlı saldırganların elindeydi. Önceden 400 olarak bildirilen rehinelerin sayısının ise, BİN 200 civarında olduğu öğrenildi.

Militanlar rehineleri, serbest bırakmak için Çeçenistan’ın bağımsızlığı şartını koşuyordu. Rus yetkililer, öldürülen 20 kadar militan arasında Arapların da bulunduğunu duyurdu. Saldırganlar arasında bir de Türk vatandaşının bulunduğu yönünde haberler bulunuyor, ancak bu haber henüz resmi yetkililerce doğrulanmadı.

Yerel saatle öğlen başlayan operasyonun, plansız olduğu belirtiliyor. Yetkililer, patlama sesleriyle birlikte askeri birliklerin binaya girdiğini kaydederken, okulda çıkan yangının binanın çatısını yıktığını belirtti. Operasyon sırasında yarı çıplak çocukları bina dışına kaçıştığı ve yaralıların sedyelerle taşındığı gözlendi.

Itar Tass haber ajansı, 640’tan fazla rehinenin hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Beyaz Saray Rehine Eylemini Kınadı

Bu arada Amerika, Kuzey Osetya’daki rehine krizini kınadı ve eylemi “terörün barbar yüzü” diye tanımladı.

Beyaz Saray’dan yayınlanan açıklamada, masum insanların yaşamlarına kıymanın, haklı bir yanı olmadığı ve Amerika’nın tamamen Rusya’ya destek verdiği belirtildi.

Wisconsin eyaletinde seçim kampanyalarını sürdüren Başkan Bush da, olayı 'terörün korkunç yüzü' diye niteledi.

Öte yandan Avrupa Birliği tarafından yapılan bir açıklamada da, krizin barışçıl bir biçimde çözülememiş olmasından üzüntü duyulduğu, ve Rusya’nın içinde kaldığı açmazın “anlaşılır olduğu” belirtildi.

Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fischer de, çocukların rehine olarak alınmasında “haklı görülecek bir durumu” hayal edemediğini söyledi.

Özgürlük Radyosu Muhabiri Tutuklandı

Rus yetkililer rehine krizini izlemek üzere Kuzey Osetya’ya gitmeye çalışan Özgürlük Radyosu muhabirini Moskova’da gözaltına aldı.

Andrei Babitsky’yi, çantasında patlayıcı madde taşıdığı şüphesiyle gözaltına alan güvenlik yetkilileri, kısa süre sonra muhabiri serbest bıraktı. Ancak polisler, Amerika tarafından finanse edilen Özgürlük Radyosu’nun muhabiri, daha sonra iki kişiyle girdiği tartışma kavgaya dönüşmek üzereyken yeniden tutuklandı.

Kefaletle serbest bırakılan Babitsky yarın mahkemeye çıkarılacak. Özgürlük Radyosu muhabiri Babitsky 2000 yılında Çeçen savaşına dair yazdığı eleştirel haberler yüzünden Rus yetkililerce kaçırılmıştı. Haziran aynıda sahte pasaport taşımaktan suçlu bulunan Babitsky, Rus yetkililerin sahte pasaportu çantasına gizlice koyduğunu söylüyor.

Türkiye'deki Kafkas Derneklerinden Tepki

Bu arada Kuzey Osetya’daki okul baskını olayına ilişkin Türkiye’deki Çeçen ve Kafkas derneklerinden kınama mesajlari geldi.

Kafkas-Çecen Dayanışma Komitesi eski başkanı ve üyesi Haluk Kutlu, Amerika’nın Sesi’ne yaptigi açıklamada, terörün tasvip edilecek bir yanı olmadığını ifade etti ancak Rusya’nın Çeçenler konusunda daha ılımlı davranması gerektiğini ve bağımsız bir Çeçenistan’ın Rusya’ya yararı olacağını söyledi.

Kafkas Dernekleri Federasyonu yaptığı yazılı basın açıklamasında ise olayı kınadığını ve hedefin çocuklar olarak seçilmesinin kabul edilemez bir davranış olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG