Erişilebilirlik

Rusya'da Rehine Krizine Operasyon - 2004-09-03


Rusya'da yüzlerce kişinin rehin tutulduğu okul binasına krizin üçüncü günü operasyon düzenlendi. Türkiye saati ile 12:15'te okulda meydana gelen iki patlamanın ardından operasyon başladı.

Rus askerlerin binaya neden girdikleri konusunda net bir bilgi bulunmuyor, ancak eylemcilerin herhangi bir tehditte bulunmuş olması ihtimalinden bahsediliyor.

Rehin alınan çocukları kurtarmak için Rus özel güçleri 4 helikopter desteğiyle çatışarak okula girmeye başladı. Operasyonda okulun çatısı çöktü.

Yüzlerce kişinin rehin tutulduğu okul binasına operasyonda beş çocuk öldü, 180'i çocuk 250 kişi yaralandı. Teröristlerden 5'i öldürüldü, 13'ü kaçtı.

Itar Tass ajansı, Beslan'daki okulun Rus askerlerinin tam kontrolü altında bulunduğunu duyurdu.

Bütün rehineler okuldan çıkarıldı. Binadan, Türk vatandaşı Alana Doğan da dahil, çok sayıda öğrenci yaralı olarak çıkarıldı ve hastaneye kaldırıldı.

13 teröristin karışıklıktan faydalanarak, binadan çıkanların arasına karışıp kaçtığı belirtiliyor. Okuldan çıkarılan 10 ceset rehinelere ait.

Öğrencilerin çıplak ve bitkin halde olduğu gözlendi. Binadan çıkan bazı yetişkinlerin de yaralı olduğu görüldü.

Eylemcilerin sayısının 16 ile 18 arasında olduğu sanılıyor.

Olay nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye`ye dün yapmayı planladığı ziyareti ertelemişti.

Saldırganlar tarafından serbest bırakılan rehineler okuldaki rehine sayısının resmi olarak açıklanan 350 kişinin çok üstünde, ve 1,500`e yakın olabileceğini söylemişlerdi.

XS
SM
MD
LG