Erişilebilirlik

Rehine Krizinde Gergin Bekleyiş Sürüyor - 2004-09-02


Kuzey Osetya’nın Beslan kentinde 300’ü aşkın kişinin rehine alındığı okul yakınlarında iki büyük patlama meydana geldi. Patlamalara, saldırganların dışarıya fırlattığı bombaların neden olduğu ve bir polisin yaralandığı duyuruldu.

Rehine eyleminde uykusuz geçen ikinci gece yarılanırken, eylemin sona ermesi için yürütülen görüşmeler de sürüyor.

Önceki gün başlayan rehine krizi sırasında, okul içi ve civarında daha önce de patlama ve silah sesleri duyulmuştu.

Dün 32 rehineyi serbest bırakan silahlı saldırganlar, okula yiyecek, su ve tıbbı malzeme sokulmasına izin vermiyordu. Ancak saldırganların bu yasağı kaldırdığı duyuruldu.

Serbest bırakılan rehinelerden ikisi Türk vatandaşı. Halen rehineler arasında bulunan 9 yaşındaki bir kız çocuğunun da Türk vatandaşı olduğu bildirildi.

Serbest bırakılan kadınlardan biri ise, çocuklarıyla beraber olabilmek için okula geri döndü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, krizi çözmek için şimdilik kuvvete başvurmayacağını esas amacının rehinelerin hayatlarını kurtarmak olduğunu söylüyor.

Putin, kriz nedeniyle Türkiye’ye yapacağı ziyareti ertelemişti.

Militanlar, Rus birliklerinin binaya girmesi durumunda, okul binasını havaya uçuracaklarını söylüyor.

Bu arada yüzlerce kişi, dün de geceyi okul binası önünde bekleyerek geçirdi. Ancak patlama üzerine polis güvenlik kordonunu genişletti.

Bazı militanların üzerinde içi patlayıcı madde dolu taarruz yelekleri bulunduğu öğrenildi. Militanlar, Rus birliklerinin binaya girmesi durumunda, okul binasını havaya uçuracaklarını bildirdiler.

ABD'nin Tutumu

Çeçenistan sorununa siyasi çözüm bulunması gerektiği konusunda ısrar eden Amerika, masum sivillerin rehine alınmasını sert bir dille eleştiriyor.

Rehine krizinin hemen ardından Başkan Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le, Dışişleri Bakanı Colin Powell da Rus meslektaşı Sergei Lavrov’la konuştu.

Amerikalı yetkililer bu konuşmalarda terörle mücadelesinde Rusya’ya tam destek verdiklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher da dünkü basın toplantısında Bush yönetiminin rehine krizine bakışını şöyle değerlendirdi:

“Bu uluslararası terörizmin bir parçasıdır. Elbette Rusya, Çeçen sorununa siyasi çözümden yana olduğumuzu biliyor. Ama Rusya’nın siyasetine karşı olanlar da çözümü siyasi yollardan aramalı. Rehine krizini haklı kılacak hiçbir gerekçe olamaz,”.

Dışişleri Sözcüsü, Bakan Colin Powell’ın Rus meslektaşıyla yaptığı konuşmada, krizin çözülmesi için yardım teklif ettiğini ancak Rusya’dan bu yönde bir talep gelmediğini de bildirdi.

Havaalanlarında Alarm

Amerikalı yetkililer, Moskova seferi yapan havayolu şirketlerinden yolcuları ve bagajlarını tek tek aramalarını istedi.

Amerika Ulaşım Güvenlik Dairesi’nin bu kararı Amerikan Delta ve Rus Aeroflot havayollarını etkileyecek.

XS
SM
MD
LG