Erişilebilirlik

Laura Bush Eşine Destek İstedi - 2004-09-01


New York’ta devam eden Cumhuriyetçi Parti Büyük Kurultayı’nın ikinci gününde Başkan Bush, Beyaz Saray’da ikinci bir dört yıl için partinin adayı olarak resmen ilan edildi.

Kurultayın ikinci gecesinin en önemli iki konuşmacısı Başkan’ın eşi Laura Bush ve California eyaletinin Cumhuriyetçi Partili valisi Arnold Schwarzenegger’di.

Schwarzenegger’in konuşması, göçmen Amerikalıların oyunu çekmeye yönelikti. Avusturya doğumlu California valisi, Cumhuriyetçilerin göçmenlere her zaman kucak açtığını ve onların düşlerine destek verdiğini söyledi. 20 yaşından sonra Amerika'ya geldiği ve o yaştan sonra İngilizce öğrendiği halde eyalet valisi seçildiğini söyleyen eski sinema oyuncusu Schwarzenegger, her göçmenin kendisinin sahip olduğu şansları elde etmesini diledi.

California valisinden sonra kürsüye Başkan’ın ikiz kızları Jenna ve Barbara Bush çıktı. Yaklaşık üç bin delegeye ve kurultayı televizyonlardan izleyen Amerikan halkına anne ve babalarını tanıtan iki kız kardeş, espirili konuşmaları sırasında babalarının, sevecen bir aile babası olduğunu vurguladı. Jenna ve Barbara Bush, bu yıl üniversiteden mezun olmuştu. Genç Bush'lar önce, Pennsylvania eyaletinde seçim gezisinde bulunan babaları Başkan Bush'u, video bağlantısıyla kurultaya hitabetmesi için davet etti.

Bush, eşi Laura'yı kurultay salonundakilere ve televizyon seyircilerine sunmak için yaptığı kısa konuşmada, Laura Bush'un ne kadar iyi bir eş ve iyi bir anne olduğunu anlattı. Başkan Bush'un eşini sunuş konuşmasından sonra Laura Bush kürsüye geldi.

Bayan Bush konuşmasında, Amerikalılara eşine Amerika’ya hizmet etme şansı verdikleri için teşekkür etti ve bir dört yıl daha görev için oylarını istedi. Laura Bush ayrıca, Amerika'nın iç politikasına ilişkin konulara değinerek eşinin eğitim ve diğer alanlardaki politikalarını savundu.

Başkanın eşi, asker ailelerine seslenerek, Başkan Bush'un da kendinden önceki başkanlar gibi isteyerek değil, güvenlikle ilgili zorunluluk nedeniyle, başka seçenek kalmadığı için savaşa gittiğini vurguladı ve asker ailelerine yaptıkları fedakarlıklardan ötürü teşekkür etti.

Başkan Bush, partisinin adaylığını resmen kabul ettiğini açıklayan konuşmasını yarın yapacak.

XS
SM
MD
LG