Erişilebilirlik

Kurultayda 'Savaşa Destek' - 2004-08-31


Cumhuriyetçi Parti Kurultayı savaşın gerekliliğini savunan iki güçlü konuşmacı ile açıldı. Vietnam savaşında esir düşen Senatör John McCain ve 11 eylül New York’unun kahraman belediye başkanı Rudolph Giuliani yaptıkları etkileyici konuşmalarda seçmeni Başkan Bush’u yeniden seçmeye çağırdılar.

Her iki konuşmacı da Amerika’nın düşmanını özgürlüğün düşmanı olarak tanımladı. İki güçlü siyasetçi, Başkan Bush’un 11 eylül saldırısı akabinde düşmana dersini vereceğini söylediğini ve Afganistan’da Taliban’ı, Irak’ta Saddam Hüseyin’i devirerek El Kaide’yi etkisiz hale getirdiğini savundular. Bugün Amerika’nın 11 eylül öncesi Amerikadan çok daha güvenli olduğunu ancak yapılacak şeylerin henüz tamamlanmadığını, bu nedenle Başkan Bush’un dört yıl daha iktidarda kalmasının elzem olduğunu belirttiler.

McCain son derece etkili ve deneyimli bir konuşmacı olduğunu kanıtlarcasına savaşın statükoya karşı bir seçim olmadığını, savaşın daha büyük bir felaketi engellemeye karşı bir seçim olduğunu bildirdi. Dinliyenlere bu seçimi farklı bir seçim olarak göstermek isteyen sahtekarlara kanmamalarını tavsiye ederken, “hele hele bu sahtekar film yönetmeni Michael Moore ise hiç inanmayın” şeklindeki sözleriyle Kurultay salonunu ayağa kaldırdı. Moore, gişe rekorları kıran dökümanteri sayesinde Bush yönetimi ve savaşa karşı Amerika’da son derece etkin bir konuma sahip.

McCain konuşmasına “kimyasal, nükleer ya da biyolojik silah tehdidi mevcutsa bu tehdidi yapanlar cevabın çok daha büyük olacağını bilsinler” sözleriyle başladı. John McCain savaşın ne kadar haklı olunursa olsun yine de savunulamaz bir felaket olduğunu kaydederken, kayıplar için her an matem tutulması gerektiğini söyledi. “Ancak bu savaştan kaçış yolu yoktu, denedik ve kararsızlığımızın faturasını ağır ödedik işte bu nedenle Başkan Bush’u seçmesi için vatandaşlarıma çağrı yapmaya buraya geldim” diyen McCain, Bush’un denendiğini ve samimiyetinin, kararlılığının anlaşıldığını vurguladı.

Giuliani de aynı noktadan Bush’un hakiki bir lider olduğunu, iki de bir fikir değiştirmediğini belirtirken, Demokrat parti başkan adayı John Kerry’i kararsızlıkla suçladı. Kerry’nin savaş konusunda bir türlü hangi tutumu alacağına karar verememesinden yola çıkan Giuliani, böyle bir ortamda kararsız bir başkan seçme şansı olmadığını belirtti. Giuliani, terörizmle savaşı dünyanın önündeki en önemli konu olarak nitelendirirken, Avrupa ülkelerini 1970’lerden itibaren terörizme tolerans göstermekle suçladı. Münih olimpiyatlarında İsrailli sporcuları öldüren teröristlerin Almanya’da üç ay içinde serbest bırakıldığını hatırlattı. Arafat’a Nobel ödülü verildiğini söyledi.

Irak’ta savaş nedeni görünen kitle imha silahlarının bulunamamasına cevaben Giuliani, Saddam Hüseyin’i işlediği insanlık suçları ve öldürdüğü kitleler dikkate alındığında kendi başına bir kitle imha silahı olarak tanımladı, hapse atılarak etkisiz hale getirilmesini eski bir savcı olarak adaletin yerini bulması şeklinde tanımladı.

XS
SM
MD
LG