Erişilebilirlik

Chirac: 'Teröre Taviz Yok' - 2004-08-30


Irak'ta kaybolan iki Fransız gazetecinin rehin alınması Fransa'da şok etkisi yarattı. Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, bir televizyon konuşması yaparak Fransa’nın hiçbir şekilde taviz vermeyeceğini iki gazetecinin serbest bırakılması için her türlü önlemin alınacağını açıkladı. Chirac, Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier’nin bölgeye gönderileceğini söyledi. Devlet televizyonlarında, Bakanın Ortadoğu’daki bir ülkeye gideceği, rehinelerin serbest bırakılması için çalışacağı belirtildi.

İki Fransız gazeteciyi kaçıran militanlar, Fransa’da türban dahil dini sembollerin okullarda kullanılması konusundaki yasağın yürürlüğe girmesinin ertelenmesi karşılığında gazetecilerin serbest bırakılacağını açıkladı.

İki gazetecinin kaçırılması Fransa’daki Müslüman örgütleri zor durumda bıraktı. Türbanla ilgili yasayı protesto etmeye hazırlanan Müslüman örgütler eylemlerini durdurdu. Kaçırılan Fransız gazetecilerin serbest bırakılması için Müslüman örgütler hükümete destek verdiler ve türban yasasıyla ilgili olarak değil, kaçırılan gazetecilerin serbest bırakılması için eylem yapmaya başlayacaklarını bildirdiler. Böylece Fransa’da türban yasası Müslüman toplumun da desteğini almış oldu.

4 Eylül’de yürürlüğe girecek yasağa göre, Yahudi öğrenciler kep, Müslümanlar çarşaf veya türbanlarıyla ve Hristiyanlar göze görülür haçlarla okullara gidemeyecek.

XS
SM
MD
LG