Erişilebilirlik

Fransız Bakan Rehinelerin Bırakılmasını İstedi - 2004-08-30


Fransa Dışişleri Bakanı Michel Barnier, Irak’ta kaçırılan iki Fransız gazetecinin salıverilmesini istedi.

Kahire’de konuşan Barnier, gazetecilerin, Irak’taki kötü yaşam koşullarını tüm dünyaya duyurmaya çalıştıklarını belirtti. Fransa Dışişleri Bakanı, üst düzey bir diplomatın, rehinelerin salıverilmesi için baskı yapmak üzere Bağdat’a gönderildiğini de kaydetti.

Fransız gazetecileri 10 gün önce kaçıran isyancılar, Paris hükümetinden türban yasağını kaldırmasını istiyor. Cumartesi günü bir bildiri yayınlayan isyancılar, isteklerinin yerine getirilmesi için 48 saat süre tanımıştı.

Bu arada, 22 ülkenin üye olduğu Arap Birliği Başkanı Amr Musa, Fransız gazetecilerin salıverilmesi isteğini yineledi. Bağdat’taki Sünni Müslümanlar Birliği de benzer bir çağrıda bulundu. Irak’taki Ebu Gureyb skandaliyle ilgili olarak yargılanan kadın askerin duruşması sürüyor.

Sadr'dan 'Çatışmalara Son Verin' Emri

Irak’ta radikal Şii lider Mukteda el Sadr, milislerine Amerikan ve Irak birlikleriyle çatışmalara son verme emri verdi.

El Sadr’ın üst düzey danışmanlarına göre, Şii Lider, önümüzdeki günler içinde, büyük bir siyasi hareketin planlarını açıklayacak.

Bugün yapılan açıklama, Mukteda El Sadr’a bağlı Mehdi Milislerinin, Necef’te Amerikan ve Irak birlikleri arasında süren çatışmaların durdurulmasından üç gün sonra gerçekleşti.

El Sadr, ateşkes emriyle, Başbakan İyad Allavi’nin temel ön şartlarından birini yerine getirmiş oluyor.

İşkenceci Askerlerin Davası Devam Ediyor

Bu arada Tutuklulara kötü muamele ettiği iddia edilen Lynndie England’ın avukatları ay başında yeni birçok tanığın dinlenmesini talep etmişti.

Mahkeme yargıcı bu isteği incelemek için duruşmalara ara vermişti.Kaç tanığın mahkemeye çağırılacağı henüz bilinmiyor.

Çıplak mahkumlar önünde fotoğraf çektiren England, resimlerden birinde, tutuklulardan birinin boynuna bağlı tasmayı tutarken görülüyordu.

XS
SM
MD
LG