Erişilebilirlik

İsrail: 'ABD'de İstihbaratçı Çalıştırmıyoruz' - 2004-08-29


İsrail, casusluk iddialarını resmi ağızlar aracılığıyla reddediyor. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, hükümetin gelişmelerle bir ilgisi olmadığı ve İsrail’in Amerika’da istihbarat elemanı çalıştırmadığı kaydedildi.

İsrail parlamentosunun Dışişleri ve Savunma Komisyonu Başkanı Yuval Steinetz de, ülkesinin yaklaşık 20 yıl önce Amerika’daki casusluk faaliyetlerine son verdiğini söyledi.

1985 yılında, Amerikalı yetkililer, Deniz Kuvvetleri’nde istihbarat uzmanı olarak çalışan Jonathan Pollard adlı bir görevliyi, İsrail adına casusluk yapmakla suçlamış ve Pollard yargılaması sonucu suçlu bulunarak hapse mahkum edilmişti.

Komisyon Başkanı Yuval Steinetz, yeni casusluk iddialarıyla ilgili olarak şunu söyledi:

“Pollard’ın yakalanmasından sonra Amerika’ya karşı veya Amerika topraklarında casusluk faaliyetlerine son verme konusunda kesin karar alındı. Bu nedenle İsrail hükümetinin son casusluk olayıyla bir ilgisi bulunmadığına ben şahsen yüzde 100 eminim.”

Jonathan Pollard’ın 1985 yılında yakalanması tam bir diplomatik skandala dönüşmüş, Amerika’dan özür dileyen İsrail, Pollard’ın kendi başına hareket ettiğini söylemişti.

Tutuklandıktan sonra İsrail vatandaşlığına geçen Pollard’ın serbest bırakılması için bugüne kadar birçok İsrail hükümeti girişimde bulundu ancak sonuç alamadı.

Amerikalı yetkililerin bugünlerde casuslukla suçladığı Larry Franklin, Savunma Bakanlığı’nın Yakın Doğu ve Güney Asya Dairesi’nde çalışıyor. Franklin’in, Amerika-İsrail Kamu İşleri Komitesi adlı bir lobi kuruluşu aracılığıyla gizli bilgileri İsrail’e sızdırdığı sanılıyor.

Savunma Bakanlığı yetkilisinin özellikle Bush yönetiminin İran’la ilgili görüşlerini, bu konudaki politika belirleme çalışmalarının ayrıntılarını aktardığı öne sürülüyor.

Larry Franklin’le ilgili gelişmelere geniş yer veren İsrail basınına açıklama yapan çok sayıda hükümet yetkilisi ise casusluk iddialarını reddediyor.

Hebrew Üniversitesi siyaset bilimi profesörü Marvin Grenfell de, İsrail’in Amerika’yla ilişkileri gerginleştirmemek için bu tür bir faaliyetten kaçınacağını söylüyor:

“Bence İsrail, Pollard’ın yakalanmasından sonra bir daha bu tür bir riski üstlenmez. Sanırım özellikle Amerika’da bu iş fazlasıyla abartıldı. “

İsrail basını da aynı görüşü yansıtan yazılar yayınlıyor, casusluk iddialarının asılsız olduğunu ve Amerika’da yaklaşan başkanlık seçimleri nedeniyle iç siyasette kazanım sağlama çabasıyla ortaya atıldığını iddia ediyor.

XS
SM
MD
LG