Erişilebilirlik

Powell Atina Ziyaretini İptal Etti - 2004-08-28


Atina 28. Yaz Olimpiyatları kapanış törenine katılmak üzere Atina'ya gitmesi beklenen Dışişleri Bakanı Colin Powell, ziyaretini iptal etti.

Powell'ın 28. Yaz Olimpiyatları kapanış törenine katılmaktan son anda vazgeçmesinin gerekçesi olarak Washington'daki "işlerinin yoğunluğu" gösterildi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Richard Boucher yazılı bir açıklama yaparak kararı duyurdu.

Sözcü açıklamasında, "Dışişleri Bakanı Colin Powell Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis'e, Washington'daki işlerinin yoğunluğu nedeniyle Olimpiyat Oyunları'nın kapanış törenlerine katılmak için Atina'ya gidemeyeceğini bildirdi" ifadesini kullandı.

Powell'ın Atina'ya gelme planını protesto için Atina ve Selanik'te dün büyük protesto gösterileri yapılmıştı.

Göstericiler, Irak ve Afganistan'daki operasyonları nedeniyle ABD Başkanı George Bush ve Bush yönetimi aleyhinde sloganlar attı.

Alınan karar, Atina'da Powell'ın ziyaretini protesto etmek için dün akşam toplanan göstericiler ile polis arasında çıkan çatışmalardan kısa süre sonra geldi.

Amerikalı ve Yunanlı yetkililer, Powell’in Olimpiyatların kapanış törenine katılmak üzere yapacağı ziyareti Amerikan karşıtı gösteriler üzerine iptal ettiği haberlerini yalanladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kurtis Cooper, Sudan ve Irak’taki gelişmelerin Powell’in yakın ilgisini gerektirdiğini, gezinin iptalinde Atina’daki gösterilerin bir rolü olmadığını açıkladı.

Yunanistan hükümet sözcüsü de, Amerikan karşıtı gösterilerin Powell’i ziyaretden vazgeçmeye zorladığı iddiasını reddetti.

Powell, ziyaret gerçekleşseydi Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'le ve Atina Olimpiyat Oyunları'na katılan Amerikalı sporcularla da biraraya gelecekti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Powell'ın Ekim ayının ikinci yarısında Atina'ya gelmesinin beklendiği kaydedildi.

XS
SM
MD
LG